Кибератаките, извършени през 2016 година са стрували на икономиката в САЩ между 57 и 109 млрд. долара. Това съобщи Съветът на икономическите съветници към Белия дом, който публикува в петък последния си доклад.
„По наши оценки злонамерената активност в киберпространството през 2016 година е ощетила икономиката ни със сума, възлизаща на 57-109 млрд. долара“, гласи заключението на Съвета, който също така алармира, че в бъдеще нападенията на хакерите срещу важни инфраструктурни сектори в САЩ могат да нанесат и много по-големи финансови щети на страната.
В доклада, позоваващ се на заключенията на американското разузнаване се твърди още, че Русия, Китай, Иран и Северна Корея са страните, които най-активно са се опитвали да хакват правителствените агенции и частните компании в САЩ. Подчертава се и че зад кибератаките най-често стоят "корпоративни конкуренти, активисти, отстояващи своите политически позиции, както и престъпни банди."
Припомняме, че в четвъртък Белият дом обвини руските военни за поръчката на кибератаката NotPetya, която засегна Европа, Азия и Западното полукълбо през юни 2017 година и доведе до загубата на милиарди долари. Според представители на американската администрация тя е била "част от текущите опитите на Кремъл да дестабилизират Украйна".
По-рано днес Москва категорично отхвърли обвиненията за руска намеса в разпространението на вируса NotPetya. Говорителят на президента Путин Дмитрий Песков нарече твърденията "недоказани, неоснователни". По негови думи те са единствено част от „безпочвената русофобска кампания“.