Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Природозащитната организация „Грийнпийс“ навършва половин век

13 септември 2021, 09:37 часа • 1430 прочитания

Организацията за защита на природата „Грийнпийс“ навършва на 15 септември 50 години. По този повод изпълнителният й директор Дженифър Морган даде интервю на АФП.

В него тя предупреждава, че все още има много какво да се прави по климатичната криза, преди да може наистина да се празнува.

„Грийнпийс“ е създадена на 15 септември 1971 г., когато лодка със същото име се опита да спре ядрено изпитание в САЩ. Но 50-годишнината на организацията няма да бъде шумно отбелязана, каза Морган.

"В момента няма много поводи за празнуване. Намираме се в извънредна ситуация с климата", посочи Морган. Тя допълни, че е "дълбоко притеснена" от това, че отговор на климатичните промени няма да бъде постигнат на решаващата среща на високо равнище по климата COP26 в Глазгоу през октомври.

"Всичко, което сме направили през тези 50 години, трябва да съберем заедно и да го внедрим в създаването на абсолютно радикална и дълбока промяна. Времето изтича."

Съществуването на „Грийнпийс“ започва идеалистично, макар и неуспешно с отплаване от канадското пристанище Ванкувър. Целта е с лодката „Грийнпийс“ да бъде спрян ядрен тест край бреговете на Аляска, но се намесва полицията.

От тогава постиженията на организацията включват подпомагане на спирането на лова на китове, взимане на прицел на компаниите, работещи в областта на изкопаемите горива, работа за прекратяване на изхвърлянето на токсични материали и защитата на Антарктика, казва Морган.

„“Грийнпийс“ започна с мисълта, че хората могат да променят света с идея и частица надежда“, допълва още Морган, която застана начело на групата през 2016 г.

„Смятам, че за 50 години „Грийнпийс“ постигна наистина изумителни неща.“

В историята на организацията има и трагични моменти успоредно с триумфа.

През 1985 г. френската тайна служба взриви флагмана на „Грийнпийс“ „Рейнбоу уориър“, докато беше закотвен в Оукланд, Нова Зеландия, при което беше убит португалският фотограф Фернандо Перейра.

Активистите на „Грийнпийс“ отбелязват датата всяка година и организацията продължава да бъде предпазлива по отношение действията на правителства, а нейни активисти в Бразилия, Индонезия и Китай са изправени пред особено сериозен личен риск.

„Грийнпийс“ значително се разрасна през годините и днес 3500 активисти действат в 55 държави.

В интервюто Морган изрази опасения, че „това, което наблюдаваме сега, са действия на правителства все едно сме през 80-те години на миналия век“.

И така, какво предстои на Грийнпийс през следващите 50 години?

„Предполагам, че целта би била вече да няма нужда от „Грийнпийс", каза Морган.

Но ако се приеме, че екологичната кампания ще бъде изправена пред още битки, тя каза, че се надява „Грийнпийс“ да помогне за създаването на „повратна точка, където да има движение към надеждата“.

Елена Страхилова
Елена Страхилова Отговорен редактор
Новините днес