Председателят на Върховния съд на САЩ Джон Робъртс предупреди за увеличаване на заплахите за независимостта на съдебната власт. Сред тях се споменават призиви за насилие срещу съдии и "опасни" намеци от страна на избрани държавни служители, че няма да се съобразяват със съдебните решения, с които не са съгласни. Това предаде агенция Ройтерс, цитирана от БТА. Предупрежденията се отправят в годишен доклад за съдебната система, публикуван само няколко седмици преди встъпването в длъжност на новоизбрания президент Доналд Тръмп.
Още: Байдън обявява реформи във Върховния съд на САЩ
В документа Робъртс не засяга пряко въпроса за спада на общественото доверие в съдебната система като цяло. Но председателят на Върховния съд посочва, че се чувства длъжен да очертае няколко области на "незаконна дейност", които далеч надхвърлят информираната критика и дебатите относно съдебните решения. Според Робъртс става въпрос за незаконни дейности, "застрашаващи независимостта на съдиите". Той отчита "значителен" ръст на заплахите с насилие и онлайн сплашването на съдии, дезинформацията по съдебни дела и киберзаплахите, отправяни от чуждестранни субекти.
Ръст на заплахите към съдии
През последните пет години Службата на шерифите на САЩ е разследвала повече от 1000 сериозни заплахи срещу федерални съдии, пише Робъртс. В някои крайно опасни случаи на съдебните служители са били издадени бронежилетки, допълва той. Председателят на Върховния съд предупреждава и за рисковете от хакери, които крадат поверителна информация, както и от враждебно настроени държави, които разпространяват дезинформация в интернет, включително чрез ботове, за изопачаване на съдебни решения.
Робъртс също така подчертава, че според него през последните няколко години "избрани държавни служители от целия политически спектър са повдигали въпроса за открито пренебрегване на решенията на федералните съдилища". "Тези опасни намеци, колкото и спорадични да са, трябва да бъдат категорично отхвърлени", пише Робъртс, без да посочва конкретни случаи.
Още: С решението за Тръмп: Върховният съд отхвърли принципа, че никой не е над закона
Той признава, че решенията на съда могат да "предизвикат силни и емоционални реакции" и допълва, че критиката не е заплаха и че "обществената ангажираност с работата на съдилищата води до по-информирана политика и по-стабилна демокрация". Но държавни служители "за съжаление напоследък се опитват да сплашват съдиите - например, като внушават политическа пристрастност при неблагоприятни решения на съдията, без да имат надеждна основа за такива твърдения", предупреждава председателят на Върховния съд на САЩ.