САЩ са една от трите страни, които не гарантират платен отпуск по майчинство - политика, която струва скъпо на страната, съобщи агенция по труда на ООН, предаде БГНЕС.
Само Папуа и Нова Гвинея, Оман и най-голямата световна икономика САЩ не изискват от работодателите да плащат отпуск по майчинство, става ясно от доклада на Международната организация по труда. Според американския закон всяка родилка може да вземе до 12 седмици отпуска след раждането, но без гарантирано право на трудово обезщетение. Навсякъде другаде по света страните гарантират парични обезщетения и удължаване на престоя у дома на майката или бащата след раждането на дете.
Страните в Източна Европа и Централна Азия са най-щедри като например в Хърватия с публични средства се поема изплащане на 100% от заплатата на майките в продължение на една година след раждане на дете. В скандинавските страни и по-конкретно в Норвегия и двамата родители комбинирано имат право на 10 месеца отпуск за отглеждане на дете, като 4 от тях са специално за бащата. По време на отпуската родителите получават 80% от трудовото си възнаграждение.