Върховният комисар на ООН за правата на човека поиска независимо разследване на смъртта на поне 11 души по време на протестите в Чили, предаде БГНЕС, позовавайки се на Deutsche Welle.
Точният брой на загиналите не е ясен, като може и да са 13. Ранените са поне 44-ма.
Бившият чилийски президент Мишел Бачалет поиска смъртта на демонстрантите да бъде разследвана, след като се появиха съмнения за прекомерна употреба на сила срещу тях от страна на полицията и армията.
Откакто започнаха протестите, повече от 1900 души са били арестувани. В редица градове на Чили беше обявено извънредно положение, а в понеделник за трета поредна нощ имаше полицейски час.
Протестите започнаха студенти, недоволни от обявеното повишение на цената на билета за метрото еквивалента на едва 2 евроцента. Впоследствие демонстрациите прераснаха в безредици, в които участват хиляди недоволни от цената на живота в Чили и увеличаващото се неравенство между бедни и богати.
Две авиокомпании отмениха полети до Сантяго, което засегна над 1400 души. Училищата останаха затворени в понеделник, което накара стотици хиляди родители в огромния град да търсят решение къде да оставят децата, докато са на работа.
Президентът Себастиан Пинера защити решението си да обяви извънредно положение и да вкара хиляди войници в Сантяго. "Ние сме във война с мощен, безмилостен враг, който не уважава никой и нищо. Ще използват насилие без ограничения", каза Пинера от генералния щаб на армията.
Въпреки че Пинера обяви отмяна на решението за повишаване на цената на билета и нови мерки за борба с неравенството в обществото, протестите не спират.