Доклад на ООН посочва, че светът трябва драстично да увеличи финансирането на природосъобразни решения, за да постигне ключови цели в областта на климата и опазването на природата, съобщи АФП, цитирана от БГНЕС.
Докладът се публикува в момент, когато делегати от близо 200 държави се подготвят да се срещнат в Монреал следващата седмица, за да изработят ново глобално споразумение за биологичното разнообразие.
Във втория доклад "Състояние на финансите за природата", публикуван от Програмата на ООН за околната среда (ЮНЕП), се казва, че инвестициите трябва да се увеличат до 384 млрд. долара годишно до 2025 г., което е повече от два пъти от сегашната стойност от 154 млрд. долара годишно.
До 2030 г. ще са необходими финансови потоци в размер на 484 млрд. долара годишно, за да се посрещнат предизвикателства като ограничаване на нивата на глобално затопляне под 1,5 градуса по Целзий, спиране на загубата на биологично разнообразие, постигане на неутралност по отношение на деградацията на земята и други, се казва в доклада.
"Докато преминаваме към нулеви нетни емисии до 2050 г., трябва също така да преориентираме цялата човешка дейност, за да намалим натиска върху природата, от която всички зависим", заяви Ингер Андерсен, изпълнителен директор на ЮНЕП.
Понастоящем правителствата осигуряват 83% от финансирането на тези решения, но ще бъдат ограничени от фискални предизвикателства, свързани с конфликти, дългове и бедност, така че частният сектор трябва значително да увеличи инвестициите си от настоящите 26 млрд. долара годишно, се казва още в доклада.
Ограничаването на глобалното затопляне в дългосрочен план до 1,5 °C ще изисква финансиране за устойчиво земеделие и възстановяване на торфищата, тъй като постепенното премахване на въглищата и декарбонизацията на енергийния сектор няма да са достатъчни сами по себе си, се посочва в доклада.