Конгресът на САЩ официално обяви Доналд Тръмп за победител от президентските избори на 8 ноември, информира ТАСС.
Това стана, след като висшият законодателен орган направи равносметка от вота. Преброяването на гласовете на електорите от Избирателната колегия бе извършено на съвместно заседание на Сената и Камарата на представителите.
"Доналд Тръмп от Ню Йорк е получил 304 гласа, а опонентът му от Демократическата партия Хилари Клинтън е получил 227", съобщи вицепрезидентът Джо Бидън след края на съвместното заседание на Сената и Камара на представителите. По информация на AFP трима недоволни от вота са прекъснали изказването на Бидън и са били изведени от залата.
Actualno.com припомня, че след като Тръмп спечели в щатите Пенсилвания, Уисконсин и Аляска, които му донесоха 33 гласа, правейки преднината му пред Хилари Клинтън недостижима, нюйоркският бизнес магнат се превърна в 45-тия по ред президент на страната след вота на американците на 08.11.2016 г.
В края на декември 2016 г. без особена драма премина гласуването в Електоралната колегия в САЩ, с което всъщност официално се избира държавен глава на страната. Спечелилият на 8 ноември повече електорални гласове кандидат-президент Доналд Тръмп ги реализира с лекота и в колегията, макар че двама от републиканците електори не го подкрепиха.
Въпреки това Тръмп достигна необходимия му брой електори - 270 и вече официално е президент на Съединените щати, предаде тогава ABC. Сметката показва 305 електорални гласа за Тръмп. Той ще влезе в Белия дом този месец.
Знаете, президентските избори в САЩ са двустепенни. По Конституция жителите гласуват за кандидат-президентите, но кандидатите получават техните гласове не пряко, а чрез Електорална (избирателна) колегия. Избирателната колегия се състои от 538 членове електори. Това число включва броя на представителите на отделните щати в двете камари на Конгреса (Камарата на представителите и Сената). Представителството на щатите в Конгреса обаче, съответно и в колегията, не е еднакво. Колкото по-голямо население има даден щат, толкова повече са представителите му в Конгреса, съответно толкова повече са и електорите му в електоралната колегия.
На два пъти в историята на САЩ за президент е избиран кандидатът с по-малко гласове от прекия вот на избирателите. Първият път това се случва през 1824 година, когато президент става Джон Куинси Адамс. Втория път това се случи в наше време. На изборите през 2000-та година кандидатът на демократите Ал Гор събра 48,4% от гласовете на избирателите, а републиканецът Джордж Буш-младши 47,9 процента. В избирателната колегия обаче Буш получи гласовете на 271 електори, а Гор на 266.
*Обновена в 21:38 ч.