Частните бизнеси може да бъдат лишени от изгодни държавни поръчки заради огромните разходи за привеждане в съответствие с предложените от администрацията на Джо Байдън нови правила. Те ще изискват от големите федерални предприемачи да намалят и публично да оповестяват своите емисии на парникови газове, пише „Вашингтон таймс“, цитиран от БГНЕС.
Предложеното правило ще превърне САЩ в първото национално правителство, което изисква от големите федерални предприемачи да определят цели за климата в съответствие с Парижкото споразумение от 2015 г.
ОЩЕ: В Киргизстан искат да премахнат руските топоними, Русия заплаши с украински сценарий
Представители на администрацията твърдят, че използването на покупателната способност на федералното правителство като бухалка за частния сектор би могло да елиминира около 85% от емисиите на парникови газове, свързани с федералната верига за доставки. Това е повече от два пъти над емисиите, генерирани от 300 000 сгради и 600 000 превозни средства, които федералното правителство притежава общо, се казва в информационния бюлетин на Белия дом.
"Изискването основните федерални доставчици да оповестяват емисиите и рисковете укрепва нашата верига за доставки и ни приближава към постигането на целите ни за нулеви нетни емисии", заяви в изявление Бренда Малъри, председател на Съвета по качество на околната среда към Белия дом.
ОЩЕ: От страх, че е следващият: Лукашенко в паника е сменил готвача, прислугата и охраната си
Въпреки това разходите за привеждане в съответствие са огромни. В предложеното правило се изчислява, че през първата година федералната предприемаческа индустрия ще понесе 604 млрд. долара разходи за изпълнение, а след това - малко повече от 442 млрд. долара годишно.