Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Наследството на Ескобар – 20 години след неговата смърт хипопотамите му тормозят Колумбия

05 юли 2016, 12:08 часа • 14998 прочитания

Повече от 20 години, след като колумбийският наркобарон Пабло Ескобар умира по време на престрелка с полицията, екзотична част от неговото наследство продължава да съществува. Домашните хипопотами на наркобарона са се превърнали както в атракция, така и в заплаха за природата на Северна Колумбия.

Допреди смъртта на Ескобар, хипопотамите са били отглеждани в частната му зоологическа градина. След това обаче те остават без надзор и започват да се размножават необезпокоявани от никого. В момента стадото им представлява най-голямата група диви хипопотами извън Африка.

Изоставеното имение на Ескобар - „Неапол“, разположено близо до град Меделин, е идеален дом за хипопотамите със своите гъсти треви и липса на естествени врагове.

„Там няма хищници, така че са по-спокойни, отколкото биха били в своята естествена среда, заради което се възпроизвеждат по-бързо“, посочва местният ветеринар Хаиро Леон Енао.

Пабло Ескобар първоначално има четири хипопотама, купени от Зоологическата градина на Калифорния, които са докарани в Колумбия през 80-те. Сега техният брой е около 35 животни, съобщи БГНЕС.

Макар и да са безспорна атракция, хипопотамите, чието тегло може да достигне до 3,5 тона, представляват опасност за местността и нейната околна среда. Животните могат да станат много агресивни, с което да навредят или изгонят характерни видове за местната фауна, като видри или морски крави.

Тъй като хипопотамите могат да живеят до 60 години, местните власти се опитват да ограничат популацията им чрез кастрация. Досега обаче само четири хипопотама са преминали през процедурата, тъй като залавянето им е трудно. Местната управа дори построи специални каменни бариери, които да ограничават движението на хипопотамите, достигащо радиус от 150 км, предаде АФП.

Пабло Ескобар е смятан за един от за един от най-безжалостните, амбициозни и могъщи дилъри в историята. Толкова забогатява от търговията с наркотици, че списание „Форбс“ го нарежда на 7-мо място в списъка на най-богатите хора за 1989 г. Ескобар става известен през 1982 г., когато наркомрежата му започва да контролира голяма част от наркотиците, внасяни в САЩ, Мексико, Пуерто Рико и Доминиканската република с кокаин, получаван главно от Перу и Боливия.

Стефани Вакарелийска
Стефани Вакарелийска Отговорен редактор
Новините днес