Новината, че в окръг Санта Клара в Калифорния е имало смъртни случаи заради коронавируса SARS-CoV-2 още през януари тази година определено преначертава картината на заболяването в САЩ.
Според първите масови тестове там, в които са изследвани 3300 души, между 2,5 и 4,2% от тестваните са показали наличие на антитела. Това означава, че между 48 000 и 81 000 души в окръга, където има 2 млн. души население, са се срещнали с вируса, а не около 1000, както се смяташе официално, информира телевизия ABC. Това изследване и резултатите му обаче тепърва трябва да минат независим научен одит.
Епидемиологът Джон Браунстийн от Детската болница в Бостън предупреждава, че резултатите от Санта Клара не значат непременно същата картина навсякъде в Съединените щати. Но той казва и, че със сигурност има много по-голям брой случаи на COVID-19, отколкото „сме очаквали” – заради хората, които не показват симптоми.
Същевременно един от учените начело на проучването в Санта Клара – доктор Еран Бендавид, заключва, че около 95% от хората в САЩ нямат антитела. Антителата обаче не са панацея – надеждата е, че човек би бил по-предпазен и дори при повторно заразяване би изкарал инфекцията по-леко.
Припомняме, че на 17 април СЗО предупреди, че серологичните тестове (т.нар. бързи тестове) не могат да покажат дали някой има имунитет или не. Те показват само дали някой има антитела, а доктор Майк Райън, който е изпълнителен директор на програмата за спешни случаи на СЗО, подчерта, че се проучва колко дълго антителата предпазват от SARS-CoV-2 и дали като ги имаш, можеш да се заразиш отново. Проучване с предварителни данни от Шанхай показва, че някои преболедували от COVID-19 нямат никакви антитела, а други имат много силен отговор с антитела.
Още: "Проф. Кантарджиев обясни "масовото тестване"