Последствията за световната финансова система, ако Русия не може да изплати външните си дългове, вероятно ще бъдат "ограничени". Това заяви днес високопоставен служител на МВФ, цитиран от БГНЕС.
Съединените щати и техните съюзници наложиха строги финансови санкции на Русия в отговор на нейното нахлуване в Украйна, но досега Москва е извършвала плащания по дълга си въпреки опасенията за способността й да продължи да обслужва заемите си - особено след изтичане на изключението на 25 май, с което САЩ разрешава тези транзакции.
"Ако има неизпълнение на задълженията, мисля, че прекият ефект върху останалата част от света ще бъде доста ограничен, защото цифрите, за които става въпрос, са сравнително малки от глобална гледна точка", каза Гита Гопинат, служител в базирания във Вашингтон кредитор. "Това не е системен риск за световната икономика", въпреки че някои банки имат "по-голяма експозиция", каза тя в дискусия за списание Foreign Policy.
Още: Путин: Санкциите бележат края на една епоха, цялата планета ще плати за амбициите на Запада
Санкциите на практика прекъснаха връзките на Русия със световната финансова система, като забраниха повечето транзакции с изключение на плащанията по дълга и покупките на петрол. Мерките също така замразиха държавните резерви на страната в чуждестранна валута на стойност 300 млрд. долара, държани в чужбина.
Миналата седмица Москва избегна фалит, след като извърши лихвено плащане в размер на 117 млн. долара по две деноминирани в долари облигации, изпращайки средствата чрез JPMorgan и Citigroup, които потвърдиха пред Министерството на финансите на САЩ, че трансакциите са разрешени.
JPMorgan е получила днес още едно плащане в размер на 66 млн. щатски долара, съобщи пред АФП източник, запознат с въпроса, въпреки че този източник не можа да потвърди дали средствата са били изпратени и на Citigroup. Първоначално Москва беше посочила, че ще плати в рубли, което според рейтинговите агенции можеше да се счита за неизпълнение на задълженията.
За последен път Русия не изпълни задълженията си в чуждестранна валута през 1918 г., когато лидерът на болшевишката революция Владимир Ленин отказа да признае задълженията на сваления царски режим. През 1998 год. в условията на финансова криза правителството пропусна плащания по вътрешния дълг, деноминиран в рубли.