Известната в цял свят американска компания Monsanto ще трябва да плати огромно обезщетение на двойка, заболяла от рак заради техни продукти. Съдебно жури в Калифорния реши, че Monsanto, който наскоро стана собственост на германския Bayer, трябва да плати над 2 милиарда долара компенсация, пише БГНЕС по информация АФП.
Това е поредното загубено дело от Monsanto заради продукта им за унищожаване на плевели "Раундъп" (Roundup). Компанията продължава да настоява, че препаратът не е свързан с появата на ракови заболявания при хората.
Адвокатите на двойката определиха размера на компенсацията като "исторически". Общата стойност е 2,055 милиарда долара, когато се прибавят всички глоби.
"Съдебното жури видя вътрешнофирмени документи, от които личи, че от първия ден на употреба, компанията не се е интересувала дали "Раундъп" е безопасен. Вместо да вложат пари в научни изследвания на препарата, те са вложили милиони в атаки срещу научните изследвания, които заплашват бизнес плана им", казва адвокат Брент Уайзнър, който защитава ищците.
От Bayer обявиха, че са разочаровани от решението на съдебното жури и ще обжалват решението, като посочиха становище на Американската агенция за защита на околната среда, която определи базираните на глифозат хербициди като "Раундъп" за безопасни. "Консенсусът сред водещите регулатори в света е, че базираните на глифозат продукти са безопасни и могат да се използват. Глифозатът не е канцерогенен", пише в становище на Bayer.
Решението в Калифорния е третата загуба в съда за Bayer в дела за раково заболяване заради "Раундъп".
"За разлика от предишните две дела, в които ищците бяха ограничени в количеството доказателства, които им беше позволено да представят, сега можахме да покажем планината от доказателства, които показват манипулациите в сферата на науката, извършени от Monsanto. Манипулациите са в медиите и регулаторните органи, за да осъществят плана си, въпреки тежките вреди от "Раундъп" върху хора и животни", заяви адвокат Уайзнър.
Bayer обяви през април, че в Съединените щати за заведени 13 000 дела свързани с "Раундъп".
Изненадващото решение в Калифорния дойде в същия ден, в който Байер се извини за друга спорна практика на Monsanto. Оказа се, че компанията е изработила списък с политици, учени и журналисти във Франция, на база възгледите им за Monsanto и техните продукти. Френските власти започнаха разследване заради досиета на стотици изявени обществени личности и мнението им за глифозата и генно модифицираните храни.
"Мисля, че е много вероятно такива списъци да съществуват и в други европейски страни. Намираме откритото досега за напълно неуместно", каза главния пиар на Bayer Матиас Бернингер.
Bayer купи Monsanto през 2018 година за 63 милиарда долара. Сделката се оказа, обаче, натоварена с много странични разходи. Само 2 месеца след придобиването, училищен градинар осъди Monsanto заради свое раково заболяване, предизвикано според него от "Раундъп" и друг продукт на компанията. Обезщетението първоначално беше 289 милиона долара, но след това беше намалено на 78,5 милиона.
През март Monsanto загуби и дело срещу пенсионер, който се разболял от рак. Съдът му присъди 80 милиона долара.