Само няколко часа преди да напусне поста си на 20 януари, президентът на САЩ Джо Байдън се опита да предпази някои от най-известните противници на новоизбрания държавен глава Доналд Тръмп от обещаната кампания за „възмездие“. Демократът издаде превантивно помилване, за да предотврати политически мотивирани съдебни преследвания от страна на новата администрация. Сред получилите помилвания са генерал Марк Мили - бивш председател на Обединения комитет на началник-щабовете, и дългогодишният правителствен учен д-р Антъни Фаучи.
Още: САЩ имат нов главнокомандващ армията: Кой е наследникът на ген. Марк Мили?
Всички членове на двупартийната комисия на Камарата на представителите, която разследва нападението срещу Капитолия на 6 януари 2021 г., също са помилвани превантивно. В това число влиза бившият представител Лиз Чейни, републиканец от Уайоминг, съобщи The New York Times.
Снимка: д-р Антъни Фаучи, Getty Images
Още: Водещият американски инфекционист д-р Антъни Фаучи напуска Белия дом
Байдън: "Неоснователните политически разследвания нанасят щети на живота"
„Вярвам във върховенството на закона и съм оптимист, че силата на нашите правни институции в крайна сметка ще надделее над политиката. Но това са изключителни обстоятелства и аз не мога с чиста съвест да не предприема нищо. Неоснователните и политически мотивирани разследвания нанасят щети на живота, сигурността и финансовата обезпеченост на лицата, срещу които са насочени, и на техните семейства. Дори когато хората не са извършили нищо нередно - и всъщност са постъпили правилно - и в крайна сметка ще бъдат оправдани, самият факт, че са разследвани или преследвани, може непоправимо да навреди на репутацията и финансите“, аргументира се Джо Байдън.
Снимка: ген. Марк Мили, Getty Images
Още: Между вътрешната стабилност и глобалната стратегия: Новото начало за САЩ и Доналд Тръмп (ВИДЕО)
С издаването на превантивните помилвания Байдън на практика превърна конституционното право на президента да прощава, в защитен щит срещу евентуално политически мотивирано отмъщение. Нито един друг президент не е използвал изпълнителната милост по такъв широк и открит начин, за да попречи на наследник, който според него би злоупотребил с властта си. Действията му са драматично свидетелство за това колко радикално ще се промени властта във Вашингтон по обяд днес, когато Тръмп положи клетва, пише NYT.
„Издаването на тези помилвания не бива да се възприема като признание, че някое лице е извършило каквото и да било нарушение, нито пък приемането им трябва да се тълкува погрешно като признаване на вина за каквото и да било престъпление“, каза Байдън.
Още: "Държавен секретар на войната": Блинкен отказал мирни преговори за Украйна в края на 2022? (ВИДЕО)
Встъпващият в длъжност президент вече заяви, че ще помилва много от тези, които са организирали нападението срещу Капитолия. Самият той стоеше зад него чрез подклаждане на напрежението, като настояваше за отмяна на изборната победа на Байдън през 2020 г.
Снимка: Getty Images
Заплахите на Тръмп срещу демократите
По време на кампанията си миналата година Тръмп заплашваше да преследва демократите, изборните служители, служителите на правоприлагащите органи, служителите на разузнаването, репортерите, бившите членове на собствения му щаб и републиканците, които не го подкрепят - често без да посочва конкретна престъпна дейност. Генерал Мили, Чейни и Фаучи бяха сред тези, които републиканецът и неговите съюзници посочиха поименно.
Още: Тръмп се закани да гони мигранти още от първия ден в Белия дом
Тръмп заяви още, че ще назначи "истински специален прокурор, който да преследва" Байдън и семейството му. Преди това демократът помилва сина си Хънтър, но не включи себе си или други членове на семейството си в превантивното помилване, обявено в понеделник.
Още: Тръмп подписва рекорден брой президентски укази веднага след клетвата