Изглежда, че Русия е взела превес в Украйна, само че не е точно така - Кремъл е изправен пред все по-голям брой предизвикателства, които ще усложнят всички усилия за затвърждаване на постигнатото, заяви напускащият поста си началник на Пентагона Лойд Остин. „Съществува мисълта, че Русия държи силната ръка и разполага с всички предимства“, заяви министърът на отбраната на САЩ в интервю за Bloomberg. „Тя има някои предимства, но не доминира напълно в това уравнение тук. И ако получи това, което иска, това ще им струва скъпо в бъдеще“.
Това съображение трябва да фигурира във всеки стремеж за прекратяване на огъня, който може да предприеме бъдещата администрация на Доналд Тръмп, каза Остин. Той говори пред изданието във военната база "Рамщайн" в Германия - преди редовната среща на съюзниците на Украйна за координиране на доставките на оръжия, която е последната му в тази роля преди встъпването в длъжност на Тръмп на 20 януари: САЩ обявиха последен военен пакет за Украйна в мандата на Байдън, гарниран с послание към Путин.
Снимка: Kremlin.ru
Какво носи със себе си Тръмп?
Тръмп заяви, че иска бързо да сложи край на войната в Украйна. Първоначално говореше за "24 часа", но впоследствие призна, че уреждането на мир ще е много трудно и ще отнеме до 6 месеца. Съветниците му сигнализираха, че потенциална сделка може да остави на диктатора Владимир Путин контрол върху почти 20% от украинската територия, която сега заемат неговите сили. Избраният от Тръмп посредник за мир между Москва и Киев - Кийт Келог - все пак изтъква, че новоизбраният президент правел всичко възможно да се зачетат украинските интереси: Тръмп иска да спаси Украйна, не да угажда на Путин: Уверение на пратеника му за мир (ОБЗОР - ВИДЕО).
Украинският президент Володимир Зеленски смекчи позицията си през последните седмици. Той призна, че правителството му може да използва дипломатически средства, за да си върне окупираните земи.
Лойд Остин: Руснаците трудно ще задържат окупираните земи
Руснаците „също не са лишени от предизвикателства“, каза Остин. „Те отидоха в Северна Корея, в Иран, за да получат помощ, оръжия и боеприпаси, а сега и хора".
Окупирането на големи територии в Украйна също ще изисква значителни ресурси дори след прекратяване на огъня, допълни шефът на Пентагона. „Русия ще трябва да инвестира много сухопътни сили, за да я задържи“.
Още: Зеленски на срещата Рамщайн: Правя всичко, за да завършим войната с достойнство тази година (ВИДЕА)
Снимка: Getty Images
Остин отвърна на критиките на някои европейски и украински официални лица, че администрацията на президента Джо Байдън няма ясна стратегия в подкрепа на Украйна. „Това, което тя направи, беше, че помогна на Украйна да оцелее, помогна на Украйна да защити суверенната си територия. Загубата на 700 000 убити и ранени войници - това щеше да е отвъд въображението преди три години“ за Русия, посочи той пред Bloomberg, цитирайки числа за загубите на руската армия в човешки потенциал (убити, тежко ранени или изчезнали по време на сражения).
"Путин изостави Асад, защото гледаше само в Украйна"
Остин посочи Сирия като друг пример за стратегическия успех в помощ на Украйна и в противодействието на Русия. Тъй като Путин се ангажира толкова много с усилията си в Украйна, той не можа да помогне на своя съюзник, сега сваления диктатор Башар Асад, твърди американският министър: Иран си каза всичко: Руснаците ни лъгаха, а Асад спря нов фронт срещу Израел.
Липсата на достъп до ключова военноморска база в Сирия поставя под въпрос способността на Путин да подкрепи усилията си в Африка, каза още Остин в контекста на готвеното изтегляне на руснаците от Тартус и прехвърлянето на военна техника в Либия.
Още: Анализ: Без САЩ НАТО не може да се изправи срещу Русия