Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Коронавирусът по света: Над 100 милиона са вече отчетените случаи в САЩ

18 ноември 2022, 02:17 часа • 3068 прочитания

Над 641 милиона са доказаните случаи на коронавирус в световен мащаб, сочат данните на Worldometers. Според статистиката, от тях повече от 6,6 милиона са починали, а над 621 милиона са оздравели до момента.

Трябва да се отбележи, че през последните дни новите случаи в света са между 200 000 и 350 000 дневно – цифри, далече от предишните тежки вълни на заразата. При първоначалния вариант Омикрон в началото на годината, например, в глобален мащаб се отчитаха около и над 3 милиона случая дневно, като именно тогава беше отчетен и абсолютният рекорд досега – 3,847 милиона за ден на 21 януари 2022 година.

ОЩЕ: Седмицата на коронавируса: Спадът продължава, но колко верни са данните?

При смъртните случаи също има огромен спад, като средно се отчитат около 1200 дневно – отново далече от предишните вълни, като за сравнение на 21 януари 2021 година, в разгара на вълната, причинена от варианта Алфа, бяха отчетени рекордните 16 877 жертви. Близо до тези данни бяха и следващите пикове, причинени от варинатите Делта и Омикрон. Че има сериозен спад в броя на починалите признаха и от СЗО. По данни на организацията жертвите са намалели с 90 на сто спрямо февруари тази година, когато вариантът Омикрон беше апогея си. И въпреки че е по-малко смъртоносен, той все пак доведе до много смъртни случаи, тъй като и заразените бяха многократно повече от предишните вълни. 

Лидер по най-много открити заразени остава САЩ, като там те вече надхвърлиха 100 милиона. На второ място в мрачната статистика е Индия – там над 44,6 милиона души са се заразили до момента. Трета е Франция с над 37,2 милиона доказани случая. Челната десетка допълват Германия, Бразилия, Южна Корея, Великобритания, Италия, Япония и Русия.

Що се отнася за данните за починалите, Съединените щати също са първи – до момента там има 1 101 562 жертви на коронавируса, което е около една шеста от всички фатални случаи. Втора е Бразилия с над 688 починали, а трета Индия с над 530 000 жертви досега. Следват Русия, Мексико, Перу, Великобритания, Италия, Индонезия и Франция.

ОЩЕ: Междинен доклад на републиканците: Коронавирусът вероятно идва от лаборатория

В дневната статистика най-висок брой заразени отново има в Япония – 93 005 случая. На второ място е САЩ с 85 283 нови случая, като това обаче са данните за 16 ноември, тъй като заради часовата разлика още няма актуални данни за последното денонощие. Южна Корея е трета с 55 437 заразени. През последните седмици прави впечатление, че епицентърът на пандемията сякаш се измести към Азия, като Япония, Южна Корея, Тайван, Индонезия и Хонконг са страните, които често са в челото на мрачната статистика. Това личи и от седмичната статистика, където първите две държави също са в челото.

При дневните смъртни случаи САЩ е далече напред със 760 починали, които отново са отчетени в предходното денонощие. Следва Япония със 133 и Франция с 87. На Балканите най-много заразени за денонощие отново има в Сърбия – 764 души, а България е отчела най-много починали – 10, като трябва да се направи уточнение, че Турция, Гърция и Северна Македония вече не представят актуални ежедневни данни.

Що се отнася до броя починали на милион население, Перу остава начело с 6448 жертви. България е втора в глобален план по този показател с 5550 жертви на милион население. Следват Унгария, Босна и Херцеговина, северна Македония, Черна гора, Грузия, Хърватия, Чехия, Словакия, Литва и Румъния – все страни от бившия социалистически лагер.

ОЩЕ: Без особена промяна в данните за коронавируса за денонощие

Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес