Колумбийското правителство и лявата партизанска групировка Революционни въоръжени сили на Колумбия (ФАРК) представиха историческо споразумение за слагане на край на продължилия половин век конфликт, предадоха световните агенции.
В съвместно изявление, прочетено в Хавана от представители на Куба и Норвегия, посредници в преговорите, Богота и ФАРК обявиха, че са постигнали споразумение за прекратяване на най-дългия конфликт в Латинска Америка и изграждане на стабилен мир.
Споразумението ще бъде подписано официално идния месец. След това то трябва да бъде одобрено на референдум в Колумбия, който ще бъде произведен на 2 октомври, неделя, обяви президентът Хуан Мануел Сантос. Той даде да се разбере, че текстът на споразумението ще бъде публикуван още днес, за да могат хората да се запознаят с него.
"Колумбийци, днес се обръщам към вас с дълбока емоция, с голяма радост. Днес започва краят на страданието, на болката, на трагедията на войната", каза Сантос в реч, която произнесе в президентския дворец в столицата Богота, след като бе обявено споразумението.
Над 220 000 души бяха убити, десетки хиляди са в неизвестност и повече от 5 милиона - принудени да напуснат домовете си, в резултат на конфликта, отбелязва Ройтерс. Мирните преговори в столицата на Куба започнаха преди четири години - през ноември 2012 г., предаде Mediapool.
Споразумението предвижда демобилизация на 7000-те бойци на ФАРК, преразглеждане на стратегията на колумбийското правителство за борба с наркотрафика и повече грижи за традиционно пренебрегваните от държавата провинциални райони.
Една от предвидените мерки е поземлена реформа с цел предоставяне на обработваема земя на бедните селяни, които са основна база на ФАРК. Трафикът на кокаин - наркотик, на който Колумбия е производител номер едно в света - е основен източник на приходи за лявата партизанска групировка.
Споразумението бе приветствано от президента на САЩ Барак Обама, който се обади по телефона на своя колумбийски колега, за да го поздрави, предаде ДПА.
Обама определи договарянето на сделката като критично важен етап от предстоящия дълъг процес на пълното й прилагане с цел постигане на траен мир.
Предизборната кампания за референдума в Колумбия на практика вече започна и при това е разгорещена, отбелязва Ройтерс. Преди време положителният изход от допитването бе смятан за даденост. Последните проучвания на общественото мнение обаче показват едно разделено общество, в което привържениците и противниците на мирното споразумение са приблизително по равно.
Кампанията в подкрепа на споразумението е оглавявана от либералната Партия на социалното обединение на нацията на Хуан Мануел Сантос. Лагерът на противниците на сделката с ФАРК е оглавяван от неговия предшественик на президентския пост Алваро Урибе.
През миналото десетилетие консерваторът Урибе поде подкрепяна от САЩ военна кампания срещу ФАРК, която нанесе тежки загуби на лявата групировка. Бащата на бившия държавен глава е убит от ФАРК при опит за отвличане през 1983 г.