Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Казусът с "Лукойл" бе засегнат в Сената на САЩ при изслушването на новия посланик у нас

30 ноември 2022, 12:10 часа • 4482 прочитания

"Ще донеса ценен и подходящ опит в мисията в София". Това бяха първите думи на номинирания за посланик на САЩ у нас Кенет Мъртън по време на изслушването му в Сената.

"Безопасността на американските граждани и служителите в посолството ще е първостепенната ми задача", заяви още той, като тези думи са традиционни при такива изслушвания.

Според него - след като България става част от НАТО (2004 г.), тя има огромен принос за сигурността в организацията. Той изтъкна факта, че български войници са загивали в мисии в Ирак и Афганистан.

По повод войната в Украйна Мъртън заяви: "Тя направи още по-наложително координирането ни с България, която в момента е домакин на бойна група на Алианса с американско участие и е регистрирала над 40 хиляди имигранти и бежанци от Украйна". "През ноември българският парламент гласува със значително мнозинство да се окаже военна помощ на Украйна", изтъкна той.

"Ще подсиля усилията на нашата мисия по въпросите на сигурността и подкрепата на българските власти за борба със злонамереното руско влияние", заяви той.

Любопитен е фактът, че нито веднъж в изказването му не се споменаха санкционираните по закона "Магнитски" бивши високопоставени български служители, нито също подложеният на санкции по този закон Делян Пеевски, настоящ депутат в Народното събрание. Кенет Мъртън си спести коментар и за борбата с организираната престъпност, трафика на мигранти, свободата на медиите и компрометираната фигура на главния прокурор.

Всъщност темата за организирата престъпност бе засегната по-рано от сенатора демократ Джин Шахийн, който представи кандидатурата на Кенет Мъртън: "Мъртън е кандидат за посланик в България - съюзник, на когото можем да разчитаме в район със стратегическо значение за САЩ, където крехко коалиционно правителство трябва да се справя с предизвикателства като корупция и организирана престъпност". България бе описана като "страна със забавяща се икономика, която застана зад Украйна въпреки историческите си връзки с Русия".

"България предприе положителни стъпки към енергийна диверсификация, особено след прекъсването доставките на природен газ от Русия през април, след като българското правителство отказа да плати на Газпром в рубли... Завършването на интерконектора Гърция-България, който улеснява вноса на природен газ от Азербайджан беше голямо постижение в това отношение", каза Мъртън по темата за енергийната независимост.

При задаването на въпроси кандидатът за посланик у нас бе попитан какво ще направи по казуса "Лукойл" и как ще коментира това, че служебното правителство реши да продължи рафинирането на руски петрол за износ към трети страни.

Мъртън не се забави в отговора си: "Няма да претендирам, че съм експерт в този сложен въпрос... Работим с другите ни европейски партньори и Европейската комисия, за да видим какви механизми и инструменти може да бъдат предоставени на България да скъса тези отношения. Може да отнеме време, но със сигурност ще работя по това".

Още: Цялата реч на Кенет Мъртън - вижте ТУК!

Милена Славкова
Милена Славкова Отговорен редактор
Новините днес