Фармацевтичният гигант Jonson & Johnson беше осъден да плати компенсация от 572 милиона долара заради епидемията от употреба на опиати в САЩ, пише БГНЕС по информация на Reuters.
Съдия в Оклахома реши, че компанията е отговорна за задълбочаването на проблема с наркоманиите в щата, като е наводнила пазара с болкоуспокояващи.
Акциите на Jonson & Johnson паднаха с 5 процента след обявяването на присъдата.
Делото, заведено от главния прокурор на Оклахома Майк Хънтър, е първото, което стигна до съдебен процес от хиляди подобни искове, заведени от местни администрации срещу производителите и разпространителите на опиати в САЩ. Хънтър искаше от Jonson & Johnson компенсация от 17 милиарда долара, с които компанията да плати за рехабилитационни и образователни програми за опиатите в щата в следващите 30 години. Процесът се следи отблизо от тъжителите в над 2000 подобни дела.
Някои адвокати на тъжители сравняват процеса в Оклахома с голямото дело срещу тютюневите гиганти, което завърши с присъждането на колосалната компенсация от 246 милиарда долара през 1998 година.
Според Центъра за контрол и превенция на болестите в САЩ, опиатите са отговорни за смъртта на 400 хиляди души в периода от 1999 до 2017 година.
В продължилото седем седмици дело в Оклахома, обвинението твърдеше, че Jonson & Johnson са провели дългогодишна рекламна кампания на болкоуспокояващи лекарства, като се изтъквали техните предимства, но са минимизирали споменаването на опасността от пристрастяване. Компанията отхвърля обвиненията и твърди, че техните обезболяващи са едва 1 процент от всички подобни продукти на пазара, както и незначителна част от този тип препарати, предписани в Оклахома.
Какво сочи зловещата статистика относно пристрастяването към лекарства - припомнете си в този материал!