Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

„Johnson & Johnson“ искат спешна регистрация на ваксината им в ЮАР

08 февруари 2021, 10:19 часа • 1242 прочитания

Американската фармацевтична корпорация Johnson & Johnson подаде заявление до правителството на Южноафриканската република за регистрация на създадената от нея коронавирусна ваксина за спешна употреба. Това съобщи местният телевизионен канал eNCA.

Според него разрешение за използването на ваксината на Johnson & Johnson може да бъде получено през следващите дни поради факта, че у властите са се появили съмнения относно ефективността на партидата ваксини на британско-шведската компания AstraZeneca срещу южноафриканския щам на коронавируса, който се е разпространил в страната, обозначен с 501.V2. Южноафриканското правителство и Johnson & Johnson подписаха споразумение за доставка на 9 милиона дози коронавирусна ваксина на страната, но до момента властите не са издали лиценз за нейното използване.

Южноафриканският министър на здравеопазването Звелини Мкисе обяви на 7 февруари, че властите възнамеряват да прекратят подготовката за започване на масова ваксинация на населението срещу коронавирус с ваксината на AstraZeneca поради съобщения за ниската й ефективност срещу щама 501.V2. Изследвания, проведени в Южна Африка за ефективността на тази ваксина срещу щама, показват, че нейното ниво е около 22%, отбелязва телевизионният канал. Само че изследователите предупреждават, че заради дизайна на проучването (главно млади хора) това число не бива да се взема предвид като абсолютна отправна стойност. Въпреки това, председателят на Южноафриканския комитет по ваксини Бари Шуб заяви, че медицинските власти възнамеряват да спрат употребата на ваксината на AstraZeneca в страната.

От компанията вече пък казаха, че вярват в продукта си и ще го адаптират така, че да защитава и от южноафриканския коронавирус.

Първата партида от 1 милион дози на AstraZeneca пристигна в Южна Африка от Индия на 1 февруари. Ваксината е тествана от редица научни институции в страната, за да се определи нейната ефективност срещу щама от Южна Африка. Всички тестове трябва да бъдат завършени до средата на февруари.

Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес