Не очакваме пробив по сирийския въпрос, но ситуацията там не трябва да се влошава, заяви руският външен министър Сергей Лавров, който паралелно на руския президент Владимир Путин имаше важна среща с американския държавен секретар Джон Кери.
Лавров отбеляза, че преговорите между него и държавния секретар на САЩ Джон Кери са преминали "чудесно". Двамата първи дипломати се срещнаха и разговаряха в рамките на 70-ото Общо събрание на ООН, провеждащо се в централата на световната организация в Ню Йорк.
Мирът - в Сирия и в Украйна
САЩ трябва да водят диалог с Русия за решение на проблема с международната сигурност, заяви ген. Филип Брийдлав, главнокомандващ Обединените сири на НАТО в Европа.
"Нужен е диалог с Русия в името на международната сигурност и мира в Европа. Ето защо срещата между президентите на двете страни в рамките на Общото събрание на ООН е от голямо значение", заяви Брийдлав на среща с експерти и журналисти.
"Русия има голямо политическо влияние в света. Много е важно президентите на двете страни да разговарят един с друг. Ако искаме мир и стабилност в Европа, е нужен диалог с Москва. Трябва да общуваме и си взаимодействаме с Русия", категоричен беше генералът.
Брийдлав същевременно отбеляза загрижеността си от нарастващото военно присъствие на Русия в Сирия. "Това може да доведе до напрежение в Средиземноморието. "Ислямска държава" няма авиация, за да е нужно струпване на такава в Сирия".
Въпреки положителното становище, посланикът на САЩ във Великобритания Матю Браун настоя, че Вашингтон няма да забрави Украйна.
"Нужно е да се намери политическо решение на ситуацията в Сирия, така, че страната да остане цяла. Нужни са преговори. Това обаче не означава, че натискът на Вашингтон върху Москва във връзка с анексирането на Крим и кризата в Украйна ще отслабне. Ще продължим нашите дипломатически усилия в посока съблюдаване на Минските споразумения, които Русия трябва да спазва", отбеляза Браун.
По-рано руският президент Владимир Путин призова от трибуната на ООН широка международна коалиция срещу екстремистката групировка "Ислямска държава". Сформирането на такава обаче е проблематично, тъй като основните политически играчи - Русия и САЩ, са на диаметрално противоположни позиции по отношение на сирийския президент Башар Асад.
Русия разглежда Асад като естествен съюзник в борбата срещу джихадистите, тъй като и той воюва с "Ислямска държава", докато САЩ настояват за отстраняването му. На подобно мнение са Франция и Турция. "Коалиция - да, но без Асад, чиито действия против народа му станаха причина за възникването на ИД", заяви френският президент Франсоа Оланд.
Турският премиер Мехмет Давутоглу стигна дори по-далеч, назовавайки Асад и ИД "тактически партньори", които да си взаимно полезни. "Асад воюва срещу "Ислямска държава" с една-единствена цел - да увери международната общност в необходимостта от съществуването си. Няма Асад - няма "Ислямска държава!"