Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Храната, която убива американците

03 август 2020, 17:00 часа • 8640 прочитания

Глобалната пандемия придаде ново значение на идеята за американската изключителност. Съединените щати са далеч по-зле от други страни и имат непропорционален дял от глобалната тежест по отношение на болестите - с 4% от населението в световен мащаб, но към момента почти една четвърт от смъртните случаи са от COVID-19.

Това отбелязват Акаш Джоел и Мишел Нишан в анализ за CNN, цитиран от БГНЕС, който разглежда състоянието на американския свят в условия на криза.

Докато голяма част от анализа се фокусира върху реакцията на правителството и лошата инфраструктура на общественото здравеопазване, той пренебрегва значителен и недостатъчно признат рисков фактор - изключително лошото здраве на населението на страната.

Сред най-значимите рискови фактори за хоспитализация и смърт при COVID-19 са наличието на свързани с храненето хронични заболявания като хипертония, сърдечни заболявания и затлъстяване. Почти трима от четирима възрастни американци са с наднормено тегло или затлъстяване.

Половината възрастни в САЩ имат диабет или са в преддиабетно състояние. Проучване през 2018 г. установи, че само 12% от американците имат здрав метаболизъм. Болестите, свързани с храненето, в пандемична среда биха могли да ускорят смъртта.

Лошият метаболизъм отчасти произтича от некачествените диети и неправилното хранене. Лекарите и професионалните готвачи в САЩ смятат, че сега повече от всякога е от решаващо значение да се обърне внимание на хранителната несигурност в Америка.

Повечето от американските политики, свързани с храненето, са родени от проблеми, свързани с националната сигурност през 40-те години. Те бяха концептуализирани по време на абсолютен недостиг на калории, когато около 40% от военните новобранци бяха неприемливи за служба поради недохранване и недостатъчно тегло. Скоро последваха инициативи като Национална програма за обяд в училище, модерна програма за производство на храни и други програми за подпомагане на храненето.

В частния сектор субсидиите дадоха възможност за масово производство и складиране на храни с цел подготовка за недостиг на храна по време на следващ глобален конфликт. Следвоенната индустриализация на храните доведе до вътрешен пазар на хранителни продукти с високо преработени, пълни с въглехидрати, дълготрайни храни.

Консумацията на тези евтини продукти нараства, докато консумацията на пресни плодове и зеленчуци намалява. Американския начин на хранене преминава към силно преработени храни, изискващи малко време за приготвяне.

Програмите, родени с добра умисъл, вече не отговарят на идеята. Вместо да се опазват децата и най-уязвимите хора здрави и продуктивни, сега те са по-болни, отколкото бяха след депресията. Доклад сочи, че в САЩ 71% от младите хора на възраст между 17 и 24 години не отговарят на условията за военна служба, „отбелязвайки изключително високи нива на затлъстяване, започващи още на 2-годишна възраст“. По-малко американци са физически готови за работа и война, отколкото през 1945 г.

Сега по време на тази пандемия, американската производствена хранителна система изглежда се проваля. Свидетели сме на земеделски производители, които изхвърлят мляко и пресни продукти и на опашки в стила на епохата на депресията около хранителни банки, с което осъзнаваме дълбините на хранителната криза.

Потенциална възможност да се окаже въздействие върху общественото здраве, е чрез промени във федералната Програма за допълнително подпомагане на храненето (SNAP), която обслужва около 40 милиона американци.

Трябва да се удвоят федералните, щатски и филантропски долари за подпомагане на закупуването на плодове и зеленчуци, както и да се обърне внимание на качеството на храната, а не на количеството калории в нея. Трябва да се осигури също подкрепа за бакалии и фермери.

Американската хранителна система не е нарушена - тя функционира както е проектирана. Това е система, оптимизирана за ефективност, а не за устойчивост и изхранване. Но американският начин на хранене убива американците и това е много отпреди COVID-19. Това ще продължи, освен ако не са предприемат стъпки за превръщане на храната в лекарство, завършва анализът.

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес