Глобалното затопляне с 1,5 градуса по Целзий би било катастрофа за някои тихоокеански островни държави, предупредиха експерти. Според тях страните от този регион отдавна страдат от силни приливи и отливи, мощни циклони, продължителни засушавания и засоляване на подземните води, което вреди на селското стопанство. Освен това много острови попадат под вода поради повишаване на морското равнище. Според учените тези катаклизми ще се случват по-често, когато планетата се затопли, предава БГНЕС.
"Тихоокеанските острови вероятно ще бъдат най-силно засегнати от глобалното затопляне. Ще продължим да наблюдаваме покачване на морското равнище. Това ще направи места като Кирибати, Вануату и Соломоновите острови необитаеми", каза Никола Казуле, ръководител изследвания в Greenpeace Australia Pacific, за "Гардиан“.
Ден преди това Междуправителствената група на ООН по изменението на климата (IPCC) публикува доклад, според който Земята ще премине критичния температурен праг от 1,5-2 градуса по Целзий през 2030 г. Учените посочиха, че този процес ще засегне целия свят и ще го направи нестабилен: проливни дъждове и наводнения, суши и повишаване на морското равнище ще се появяват много по-често. Експертите призоваха всички страни по света да намалят емисиите на парникови газове в атмосферата, за да стабилизират температурата на планетата за 20-30 години. В противен случай, смятат експертите, човечеството няма да може да сдържа глобалното затопляне, което ще нанесе критични щети на селското стопанство и здравеопазването.