Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Един интересен експеримент: "Това не са птици. Това са дронове, които ни наблюдават"

07 април 2022, 16:14 часа • 21968 прочитания

Всеки се е заглеждал в накацалите по жиците птици и се е чудил какво правят там. Ами ако това не са живи същества, а дронове на американското правителство, които ни наблюдават. И ако зареждат върху жиците батериите си? Тази налудничава теория възниква през 2017 година, докато американецът Питър Макиндоу наблюдава участници в демонстрация в Мемфис, която се обявява в подкрепа на Тръмп и срещу марша за правата на жените. За Макиндоу тази ситуация е толкова абсурдна, че решава да направи нещо. Мъжът грабва една табела и изписва на нея първите думи, които му хрумват: Птиците не са истински ("Birds aren't real").

Макиндоу се слива с протестиращите и започва да крещи "Птиците не са истински". Един от участниците в демонстрацията го забелязва и заснема. Той го пита какво има предвид, а Макиндоу обяснява, че всяка една птица в небето е дрон, а самият той е част от група, която се бори срещу това и съществува от повече от 50 години.

Видеото набира популярност в социалните мрежи. Местните новинарски канали започват да разказват сериозно за конспиративна теория, според която всички птици в САЩ са дронове за наблюдение, а истинските птици са били напълно унищожени в периода между 1959 и 2001 година.

Да се посмеем на митовете и конспирациите 

Макиндоу е впечатлен от начина, по който лудата му идея се разпространява. Той решава да поддържа разказа за конспирацията, да се превърне в нейно лице и глас. В интернет и в интервюта той разказва все по-абсурдни истории. В началото целта е била да проследи как хората реагират на тази конспиративна теория. Но с годините "Птиците не са истински" се превръща в нещо повече.

Макиндоу разказва, че е израснал в много консервативно семейство, в което конспиративните теории и митове са били ежедневие. Този свят никога не го е карал да се чувства у дома и той винаги е реагирал с хумор. Вместо да се натъжава от заобикалящия го абсурд, той решава да му се присмее. Стотици хиляди млади хора вече следват движението на Макиндоу в TikTok и в Instagram. По думите му Макиндоу предлага начин да се справим със свят, който благодарение на интернет е пълен с информация, но и с много рискове - защото фалшиви новини и теории на конспирацията дебнат зад всеки ъгъл. С "Птиците не са истински" можете да ги разобличите като им се присмеете, казва 23-годишният младеж.

Движението се бори срещу фалшивите новини 

Поддръжници на идеята на Макиндоу има из цялата страна. Всички знаят, че тази конспиративна теория е измама, казва той самият. Но тя може да подтикне хората да предприемат активни действия срещу останалите конспиративни теории.

Движението е доста успешно, потвърди и "Ню Йорк Таймс" в началото на годината. Тогава протестиращи от "Птиците не са истински" се смесиха с участници в марш против абортите пред университета в Синсинати. Заговорниците на Макиндоу изказваха толкова абсурдни твърдения, че участниците в похода против абортите предпочетоха той да се разпадне, вместо да бъде свързван с "Птиците не са истински".

 

Източник: Дойче веле

Георги Петров
Георги Петров Отговорен редактор
Новините днес