Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Дойче Веле: Година власт на Джо Байдън – година на разочарования

21 януари 2022, 01:30 часа • 7429 прочитания

От спечелването на рекорден брой гласове до ниско рейтингово президентство, което се бори да приеме ключови закони – как се обърка всичко? Изборите са зад ъгъла, а Джо Байдън има малко време да промени нещата. Това пишат в анализ на първата година от мандата на американския президент Томас Гордън-Мартин и Исабела Ескобедо за "Дойче веле".

Преди една година, дни след като насърчи поддръжниците си да маршируват към сградата на Капитолия, хаотичното президентство на Доналд Тръмп приключи. На сутринта, когато напусна Белия дом, игнорирайки встъпването в длъжност на своя наследник, той остави послание: "Пожелавам на новата администрация много късмет и голям успех. Мисля, че те ще имат голям успех. Те имат основата да направят нещо много грандиозно“.

По онова време поддръжниците на президента на Съединените щати Джо Байдън може би бяха съгласни с това. 46-ият президент току-що беше спечелил повече от 81 милиона гласа - най-многото, регистрирани някога - и си беше осигурил крехко мнозинство в Конгреса.

Само 12 месеца след това една трудна година доведе до спад в популярността на Байдън. Измъчената законодателна програма на президента, растящата инфлация и нестихващата пандемия от COVID-19 доведоха до спад в рейтинга на одобрение на Байдън от високите 54 % през април до най-ниското ниво от 41% преди Коледа.

През последните дни неуспехът да се приемат реформите в областта на избирателните права и политиката за задължителни ваксини за големите предприятия означава, че през 2022 г. проблемите му само са се задълбочили. Колегите на Байдън от Демократическата партия от целия идеологически спектър публично заявиха, че стратегията на президента се проваля, и призоваха за нов подход.

Трудната първа година на Байдън

Вирджиния Сапиро, професор по политически науки в Бостънския университет, нарече първата година на Байдън "предизвикателна". Въпреки това тя смята, че трудностите му се обясняват по-добре с "раздадените му карти". "Не познавам друг президент, който да е встъпил в длъжност с такава огромна купчина отломки за разчистване", каза тя пред ДВ.

След спечелването на изборите през 2020 г. пощенската кутия на Байдън беше запълнена с множество трънливи въпроси, включително икономическите и здравните главоболия свързани с пандемията от COVID-19 и дълбоко поляризирания американски електорат.

Въпреки че се съобразява с крехкото си мнозинство в Сената, Байдън е постигнал някои значителни законодателни победи. През март той прие плана "Американско спасение" за подпомагане на най-бедните семейства по време на кризата с коронавируса, а по-късно през годината подписа законопроект за инфраструктурата на стойност 1 трилион долара за ремонт на пътищата и мостовете в Америка.

"Байдън всъщност е много успешен в определен брой законодателни актове; но хората не обръщат особено внимание на детайлите", казва Сапиро.

Изборите през 2020 г. бяха уникални и поради факта, че веднага след обявяването на Байдън за победител социологическите проучвания показаха, че повече хора се радват, че Тръмп е загубил, отколкото че Байдън е спечелил. След поредица от двукратни президентски мандати, продължили до 1993 г., американците гласуваха Тръмп да не получи втори мандат.

Неизпълнени обещания и накърнена репутация

Централно място в президентската кампания на Байдън заемаше желанието да обедини разделената страна. При встъпването си в длъжност Байдън заяви, че Америка се нуждае от едно нещо: "Единство". След това той използва тази дума още седем пъти в речта си.

Политическата поляризация обаче продължава. Съпротивата на републиканците в Конгреса осуетява голяма част от законодателната програма на Байдън. Той не успя да убеди двама въздържали се сенатори от Демократическата партия да приемат плана му за 1,75 трилиона долара "Изграждане на по-добър живот" за борба с климатичната криза и за укрепване на здравеопазването и мрежата за социална сигурност.

Консервативното мнозинство във Върховния съд може да отмени правото на аборт по-късно тази година, което ще даде допълнителна храна на въпроса, предизвикващ разделение. Междувременно социологическите проучвания показват, че 45% от републиканските избиратели все още вярват, че изборите са били фалшифицирани. След 12 месеца единството в САЩ продължава да е трудно постижимо.

За наблюдателите извън САЩ една поредица от събития може да изпъкне над останалите: неуспешното изтегляне от Афганистан. Изтеглянето на американските войски през август беше последвано от възстановяване на управлението на талибаните, както и от прекратяване на демокрацията и срив на човешките права, особено на жените. Стряскащите кадри на американските самолети, излитащи с хванали се за тях афганистанци, предизвикаха сравнение с противоречивата евакуация на Америка от Виетнам през 1975 г.

Изтеглянето накара САЩ да изглеждат "неумели, некомпетентни и в крайна сметка слаби", казва Сет Г. Джоунс, вицепрезидент на вашингтонския мозъчен тръст Център за стратегически и международни изследвания.

"Двадесет години напредък в областта на правата на жените отидоха в тоалетната чиния, икономиката се срина - и на мястото на САЩ видяхме как китайците, иранците и руснаците развиват отношения с талибанското правителство", каза Джоунс пред ДВ.

Още проблеми на хоризонта

Ако първата година на Байдън беше трудна, следващите три може да се окажат още по-трудни. Във външнополитически план заплахите включват китайската милитаризация в Тихия океан, нестабилността в Близкия изток и потенциално руско нахлуване в Източна Украйна. "Има много въпросителни за това колко гръбнак има тази администрация", каза Джоунс. Сапиро твърди, че "единственият начин популярността на Байдън да се повиши е, ако COVID-19 изчезне и ако законопроектите, които той се надява да прокара, се осъществят". 

Може би още по-опасен за авторитета на президента е слухът, че той няма да се кандидатира през 2024 г. "Това е неизказаното предположение и течението, което преминава през целия Вашингтон", казва пред ДВ Брет Стивънс, десноцентристки колумнист в „Ню Йорк Таймс“.

На 78 години Байдън е най-възрастният президент, избиран някога. Ако се кандидатира през 2024 г., той ще бъде на 82 години. Стивънс, който заяви, че е гласувал за Байдън, казва, че е време президентът да се оттегли.

"Демократическата партия трябва да започне да намира жизнеспособни кандидати, които да се кандидатират през 2024 г., защото така републиканците ще бъдат в силна позиция да си върнат Белия дом", посочва той. Сапиро смята, че вместо да се фокусира върху следващите президентски избори, по-важни са междинните избори през ноември 2022 г. "Те винаги са проверка за президентите, а на първите междинни избори те винаги губят места", каза тя.

Ако републиканците си осигурят мнозинство в Конгреса, това ще направи работата на Байдън още по-трудна, тъй като той ще трябва да направи допълнителни отстъпки, за да приеме каквито и да било закони. На въпроса какво разумно нещо би могъл да направи, ако това се случи, отговорът на Сапиро е ясен: "Абсолютно нищо!"

Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес