Високопоставени американски сенатори призоваха за „пълна отчетност“ около спора за подправени данни на Световната банка, в който беше въвлечена Кристалина Георгиева, сега управляващ директор на Международния валутен фонд, предаде Ройтерс, цитирана от БНР.
Същевременно в експертен коментар „Файненшъл таймс“ отбелязва, че в основата на атаката срещу Георгиева е отношението към Китай.
Атаката срещу управляващия директор на МВФ Кристалина Георгиева не е за предполагаемо фалшифициране на данните на Световната банка или за нейното управление. Тук става дума за ролята на Китай, а мнозина в американския Конгрес са срещу Георгиева, защото тя не е заклет враг на Пекин, пише във „Файненшъл таймс“ директорът на Центъра за устойчиво развитие към Колумбийския университет Джефри Сакс.
Според него трима републикански конгресмени в писмо до министъра на финансите Джанет Йелън в твърденията си срещу Георгиева „илюстрират как Китайската комунистическа партия, в преследването на личния си интерес, подкопава институции като МВФ, Световната здравна организация и ООН“.
Отбелязва се, че писмото призовата Министерството на финансите да докладва за "взаимодействията на директора Георгиева с китайските представители във фонда“, но всичко това отразява нарастващата американска истерия срещу Китай, смята авторът на статията.
Едно от обвиненията срещу Георгиева е, че тя е оказала натиск върху представители на Световната банка, за да премести класирането на Китай с няколко позиции напред в класацията „Да правиш бизнес“
Сакс пише още, че професионалистът отговарящ за проекта на Световната банка през 2018 г. - Шанта Девараджан, икономист и бивш професор в Харвардския университет, отрича Кристалина Георгиева да е имала някакъв натиск върху него и неговия екип.
Според Девараджан работата на екипа редовно е свързана с преценката на много фактори и не е необичайно правителствата да задават въпроси и да помолят банката да преразгледа доказателствата.