Съединените щати вече са загубили битката за изкуствен интелект с Китай, който се насочва към глобално господство поради напредъка си в нововъзникващите кибер възможности. Това каза бившият шеф по софтуера на Пентагона пред в. "Файненшъл таймс", предава БГНЕС.
Китай, втората по големина икономика в света, вероятно ще доминира в много от ключовите нововъзникващи технологии, по-специално изкуствения интелект, синтетичната биология и генетиката в рамките на около десетилетие, според оценките на западното разузнаване.
Никълъс Чейлън, главен софтуерен директор на Пентагона, който подаде оставка в знак на протест срещу бавния темп на технологична трансформация в американската армия, заяви, че неспособността да се реагира излага САЩ на риск. "Нямаме конкурентни шансове за борба срещу Китай в рамките на 15 до 20 години. В момента това вече е свършена работа, според мен тя вече е приключила", каза той пред вестника.
"Дали е необходима война или не, е нещо анекдотично", каза още той, като допълни, че Китай е настроен да доминира в бъдещето на света, контролирайки всичко - от медийните информации до геополитиката. Чейлън каза, че киберзащитата на САЩ в някои правителствени ведомства е на „ниво детска градина“.
Чейлън разкритикува нежеланието на Google да работи с американското министерство на отбраната по въпросите на изкуствения интелект и обширните дебати относно етиката на изкуствения интелект за забавянето на САЩ. Според него китайските компании са задължени да работят с правителството си и правят "огромни инвестиции" в AI без оглед на етиката, съобщава „Файненшъл тамс“.