Уилям Браудър е в основата на закона „Магнитски”. Той е бил един от най-мощните бизнесмени в Русия. Разкрива финансови измами, заради което е екстрадиран от Русия. Оцелява в десетки опити за убийство. Пише книги и прокарва глобалния закон „Магнитски” на името на адвоката си, който умира мистериозно в руски затвор, след като дава показания в Русия за финансовите машинации, които неговия клиент разкрива. Първото си интервю за българска медия Браудър даде преди 2 г. за NOVA. Сега говори след като излезе втория списък „Магнитски”.
„Има 35 държави, които прилагат закона „Магнитски”. С течение на времето ще виждаме все повече такива пакетни санкции (както за България от САЩ и от Великобритания). Сега, когато Великобритания не е член на ЕС, те могат да санкционират лица от страни на ЕС”, каза Браудър.
За да приложи ЕС закона „Магнитски”, трябва да има единодушно решение на всички държави членки. България като член на ЕС на теория може да наложи вето на тези санкции, каза Браудър.
„Когато ви включат в списъка със санкции на САЩ, нито една банка не иска да има работа с подобен човек. Ако банката преведе сумата от сметките на такова лице, те носят отговорност за три пъти по-голяма сума. Банките или замразяват, или затварят сметките. Човек се оказва в ситуация на международен финансов парий”, обясни бизнесменът.
Запитан за лицата, санкционирани по втория списък „Магнитски”, сред които са и бивши министри – на финансите и на енергетиката, той отговори: „Не знам подробности за тях, не съм експерт какви са им престъпленията или защо са санкционирани”.
На въпрос: „Ако финансовият министър на една държава е корумпиран, какво говори това за премиера”, той каза, че това повдига сериозни въпроси за интегритета на българската финансова и правна система.
„Смятам, че всеки ще следи отблизо как ще постъпи българското правителство. Ужасно е държава-членка да има лица, замесени в корупция, и да няма последствия”, заяви Уилям Браудър.
ОЩЕ: Крум Зарков: Темата за импийчмънт е толкова екстравагантна, колкото някои идеи за референдум