В речта си пред Мюнхенската конференция по сигурността генералният секретар на ООН Антониу Гутериш изброи четири глобални приоритета за страните в света.
Той призова да се разработи глобален план за ваксиниране, до 2050 г. да се постигнат нулеви емисии на парникови газове, да се намали геополитическото напрежение и да се укрепи дипломацията. Освен това човечеството се нуждае от солидарност и международно сътрудничество, заяви Гутериш.
Ваксините трябва да бъдат достъпни за всекиго и навсякъде. Равенството в контекста на ваксините има важно значение за спасяването на човешки живот и на икономиката, каза той.
Гутериш смята, че държавите трябва да споделят излишните дози и да предоставят 6,8 млрд. долара за инициативата COVAX.
„Необходимо е също поне да удвоим глобалните производствени мощности за сметка на обмена на лицензи и предоставяне на технологии“, заяви генералният секретар.
Според него, Г-20 разполага с всички възможности за създаване на извънредна работна група за подготовка на глобален план за ваксиниране. Той може да обединява държави, компании, международни организации и финансови институции, които разполагат с необходимите правомощия, научна експертиза, производствени и финансови мощности.
На второ място, според Гутериш, до средата на века трябва да се постигнат нулеви емисии на парникови газове в атмосферата.
„Страните, които създават повече от 65% от емисиите и над 70% от световната икономика, се ангажираха да постигнат нулеви емисии на парникови газове до 2050 г. Нека разширим тази коалиция до 90% до климатичната конференция в Глазгоу през ноември“, призова генералният секретар.
Гутериш призова също за намаляване на геополитическото напрежение и за укрепване на „дипломацията в името на мира“.
Той за пореден път предупреди да не се допуска ситуация, при която две от най-големите икономики – на САЩ и на Китай, ще си поделят планетата на две противоположни части, всяка от които със своята доминираща валута, търговски и финансови правила, както и собствен интернет и възможности за изкуствен интелект.
Гутериш призова също за глобално прекратяване на огъня във въоръжените конфликти.
Според генералния секретар на ООН, трябва да се укрепи многостранният подход, солидарността и международното сътрудничество.