Публикуван от уебсайта на America First Institute (AFPI), планът на специалния пратеник на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп за Украйна Кийт Келог изключва приемането на Украйна в НАТО поне за 10 години - при това още в началото на април, 2024 година, когато изборите за президент на САЩ бяха половин година напред. Всъщност това е визията на Келог тогава - колко се е променила и дали сега и в близко бъдеще, когато ще трябва да се върви от думи към действия - ще видим. Actualno.com публикува превод на материала.
Още: Мексиканските власти конфискуваха повече от 400 000 хапчета фентанил
Още: AI изчисли скандал между Тръмп и Илон Мъск през 2025 г.
Войната в Украйна е трагедия, която можеше да се избегне, и е резултат от некомпетентността на президента Джо Байдън като световен лидер и неговата хаотична външна политика. Конфликтът провокира разделение сред американците и в рамките на консервативното движение относно това доколко Съединените щати трябва да се намесят в кризата и как тя засяга европейската и глобалната стабилност. Кризата в Украйна поставя изключително труден външнополитически въпрос за Вашингтон.
Привържениците на агресивната подкрепа на САЩ за Украйна, включително онези, които призовават за пряко военно участие на американските военни, виждат войната като значителна заплаха за американската, европейската и международната сигурност. Те твърдят, че без интензивна и неограничена американска военна помощ за Украйна, Русия, след като установи контрол над украинските територии, ще започне да възстановява бившия СССР и да нахлува в други страни, включително страни-членки на НАТО. Някои привърженици на тази гледна точка твърдят, че руска победа в Украйна би подкопала демокрацията и сигурността в други части на света и на свой ред би могла да убеди Китай да нахлуе в Тайван. Привържениците на тази гледна точка са остро критични, наричайки проруски, пропутински и антидемократичен всеки, който се противопоставя или дори изразява скептицизъм относно американската военна помощ за Украйна. Още: Украйна поиска още 20 системи за противовъздушна отбрана от НАТО
Докато някои местни критици на военната помощ за правителството на Володимир Зеленски наистина поддържат изолационистки позиции, огромното мнозинство са обикновени американци, загрижени, че жизненоважни стратегически интереси на САЩ са застрашени във войната в Украйна. Евентуалната намеса на американската армия и факта, че Америка участва в прокси конфронтация с Русия, която може да ескалира в ядрен конфликт. Те също така считат, че е необходимо да се разработи план за прекратяване на войната, вместо просто да се предоставят оръжия за войната, която изглежда дългосрочна безизходица.
Още: Тръмп обеща да възобнови екзекуциите в САЩ
Още: Събра се със семейството си: Известен наркобос излезе от затвора и се завърна в Колумбия
Основно изискване към подхода "Америка на първо място" спрямо националната сигурност на САЩ е компетентен и решителен главнокомандващ–президент, който може да действа като силен лидер на световната сцена, да назначава подходящи съветници по националната сигурност и да следва съгласувана и ефективна политика за защита на САЩ от външни заплахи и прокарване на интересите на страната в чужбина.
Всичко за войната в Украйна на живо във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Фонтан от лава: Един от най-активните вулкани на земята с мащабно изригване (ВИДЕО)
Още: По 100 години затвор: Американска гей двойка си осинови момченца, за да ги изнасилва
Подходът "Америка на първо място" означава също наличие на силна армия, разумно използване на военната мощ на САЩ и предпазване на американските войски от ненужни и безкрайни войни. Това означава работа в съюзи и с партньори за гарантиране на регионална сигурност и изисква членовете и съюзниците на съюза да бъдат напълно ангажирани с поддържането на регионалната сигурност.
Въз основа на тези принципи, ние вярваме, че трагичните провали на украинския фронт ясно демонстрират защо подходът "Америка на първо място" към националната сигурност на САЩ е по-способен да се справи с предизвикателствата, които този тип конфликт поставя пред националните интереси на САЩ, и как може да бъде предотвратен. Най-важното е, че подходът "Америка на първо място" към националната сигурност дава насоки как да се сложи край на войната. Още: Рюте предупреди Тръмп със "страшна заплаха“ за САЩ, ако има лоша мирна сделка за Украйна
Що се отнася до Украйна, администрацията на Тръмп предприе силен възпиращ подход, като одобри първия в историята (смъртоносен) пакет военна помощ за страната, оборудвайки въоръжените ѝ сили с модерни противотанкови ракети Javelin, военни кораби и патрулни лодки Mark VI. Това беше голямо прекъсване на курса на администрацията на Обама, която се съгласи да предостави само (несмъртоносна) военна помощ въпреки бурните призиви от украински официални лица за американски оръжия за борба с проруските милиции в Донбас. Президентът Обама отказа да въоръжи Украйна, защото се страхуваше, че това ще провокира диктатора Владимир Путин, издирван от Трибунала в Хага за систематично отвличане на украински деца. Президентът Тръмп не се съгласи и изпрати оръжията като знак за американска сила и подкрепа за една приятелска нация.
Още: "Абсолютна необходимост": Тръмп поиска отново да закупи Гренландия
Още: Дензъл Уошингтън стана свещеник (ВИДЕО)
В същото време той беше отворен за сътрудничество с Русия и диалог с Путин. Тръмп изрази уважение към лидера на Кремъл като световен лидер и не го демонизира в публични изявления. Политическите опоненти на Тръмп го критикуваха за това, но подходът му не се различаваше от начина, по който редица американски президенти се отнасяха към съветските лидери по време на Студената война. Това беше прагматичен подход към отношенията между САЩ и Русия, в който Тръмп използва опита си като преговарящ, за да намери начини за съвместно съществуване и постигане на разведряване на отношенията с Русия, като същевременно твърдо защитава интересите на сигурността на Америка. Тръмп е разговарял с Путин много пъти по време на президентството си, включително поне 5 пъти лично и повече от 17 пъти по телефона.
Грешките на президента Байдън като главнокомандващ и слабият му екип за национална сигурност, съчетани с пълно неразбиране на Русия, Путин, Украйна и НАТО, създадоха условията, които принудиха руския лидер да изпрати войски в Украйна през февруари 2022 г. и да започне инвазията в противоречие на САЩ и международната общност.
Байдън започна своето президентство, като се представи като лидер против Тръмп, който ще отмени всички политики на своя предшественик. Това означаваше връщане към наивната и провалена външна политика, водена от администрацията на Обама. Силната лична неприязън на Байдън към Тръмп го накара да се опита да отмени дори ефективните политики на своя предшественик и да откаже да му припише заслуги за успехите му във външната политика. Още: Тръмп да си го ... с мирния си план: Игра на тронове с мира в Украйна (ОБЗОР - ВИДЕО)
Байдън подцени Путин
Подходът на администрацията на Байдън към националната сигурност отхвърли прагматичния подход на Тръмп към Русия, при който той установи работни отношения с противника на САЩ. Байдън възприе либерален интернационализъм с акцент върху западните ценности, правата на човека и демокрацията. За разлика от позицията на администрацията на Тръмп "Америка на първо място" по отношение на националната сигурност, подходът на Байдън даде приоритет на идеалистичния дневен ред на глобалния елит пред работните отношения с Русия. Байдън не се интересуваше от контактите с Путин.
Враждебната политика на Байдън срещу Москва не само ненужно я превърна във враг на САЩ, но и тласна Русия в обятията на Китай и доведе до създаването на нова ос Русия-Китай-Иран-Северна Корея. Китай и Русия се надяват да използват тази ос, за да променят сегашния световен ред, воден от САЩ и долара като световна валута. Русия използва тази ос, за да получи дронове от Иран и ракети и артилерийски боеприпаси от Северна Корея за своите сили в Украйна.
Подходът на Байдън пренебрегна страховете на Путин от сближаването на Украйна със Запада и присъединяване към НАТО. Въпреки че Байдън и неговите висши служители никога не поканиха директно Украйна в Алианса, те я примамиха с членство и многократно казаха, че решението ще зависи от Киев. Байдън допълнително обърка ситуацията, като каза няколко пъти през 2021 г., че САЩ и НАТО ще подкрепят "суверенитета и териториалната цялост: на Украйна, което звучи така, сякаш той предлага гаранции за сигурност на Украйна. Освен това на срещата на върха на НАТО през юни 2021 г. Алиансът потвърди ангажиментите, поети на срещата на върха в Букурещ през 2008 г., че Украйна един ден ще стане нейн член. Още: Защо Източна Европа е във фокуса на Доналд Тръмп? (ВИДЕО)
Подходът "Америка на първо място"
Първо, в интерес на Америка беше да поддържа мир с Путин, вместо да го провокира или отблъсне с агресивни глобалистки кампании за правата на човека и демокрацията или опити за насърчаване на членството на Украйна в НАТО. Нямаше смисъл дори да се загатва за подкрепа за присъединяването на Киев към Алианса, тъй като това щеше да изисква единодушно одобрение на членовете, което беше (и е) изключително малко вероятно на този етап. Украйна също трябваше да изпълни строги изисквания за членство, демократични и военни реформи, включително привеждане на въоръжените си сили до стандартите и оборудването на НАТО. (На срещата на върха на Алианса през юни 2023 г. във Вилнюс неговите членове обещаха да приемат Украйна, след като се съгласят, че "необходимите условия са изпълнени", което означава, че НАТО ще обмисли приемането на Украйна след края на войната.)
Второ, в интерес на Америка беше да преговаря с Путин Украйна да се присъедини към НАТО, особено до януари 2022 г., когато имаше признаци, че предстои руска агресия. В този момент администрацията на Байдън трябваше да се откаже от манията си да критикува публично Путин и вместо това да работи за компромис. Евентуалното предложение на САЩ за забавяне приемането на Украйна в НАТО с десетилетие можеше да е достатъчно, за да убеди Путин да отмени нахлуването, но служители на администрацията на Байдън не пожелаха да го направят.
Трето, САЩ и техните съюзници трябваше да изпратят значителна смъртоносна помощ на Украйна през есента на 2021 г., за да възпрат руската инвазия. Вместо това, през декември 2021 г., когато нахлуването на руски войски изглеждаше много вероятно, Байдън пренебрегна спешните молби на Зеленски за военна помощ, особено под формата на противотанкови системи Javelin и портативни ракети "земя-въздух" Stinger – и само предупреди Путин, че САЩ ще изпратят смъртоносна помощ за Украйна, ако Русия нахлуе. Посланието на Байдън разкри слабостта на Америка пред Путин, което означаваше, че той може да манипулира политиката на САЩ по отношение на Украйна чрез военно сплашване. Още: CNN: Мирният план на Тръмп за Украйна може да зарадва Путин
Байдън предизвика прокси война с Русия
Тъй като войната в Украйна достигна нови нива на изтощение и застой още в края на 2022 г., администрацията на Байдън все още нямаше последователна стратегия нито как да помогне на Киев да спечели войната, нито да я прекрати. Тя предостави още по-модерни оръжия, но все още недостатъчни, за да обърнат хода на войната в полза на Украйна. Съединените щати нямаха стратегия за прекратяване на огъня, разрешаване на конфликта или реакция на факта, че Украйна със сигурност ще загуби една продължителна битка на изтощение. Администрацията на Байдън също отхвърли призивите за мирни преговори. Вместо това президентът Байдън демонизира Путин, наричайки го военнопрестъпник няколко пъти.
Администрацията на Байдън започна да използва украинската армия в прокси война в края на 2022 г., за да постигне целите на политиката на САЩ за вътрешно отслабване на режима на Путин и унищожаване на неговата армия. Това не беше стратегия, а надежда, подкрепена от емоция. То не може да се счита план за успех.
Неколкократните уверения на Байдън, че е готов да снабдява Украйна с оръжия "колкото е необходимо", без да предоставя стратегия за това как да спечели на бойното поле или план за прекратяване на боевете, въплътиха намеренията му да превърне конфликта в прокси война на САЩ срещу Русия. По време на мандата си Байдън възприе подход "колкото е необходимо", като твърдеше, че целта на тази прокси война е да се изправи срещу тиранин и да защити и укрепи глобалната демокрация. Байдън обаче така и не си направи труда да обясни как точно американската военна подкрепа за Украйна ще постигне тези цели. Още: FT: Украйна наглася "Плана за победа" спрямо Тръмп - изкушава го с три идеи
Време е да спрем кръвопролитията
Според украинското разузнаване в момента в Украйна са разположени около 570 000 руски войници, които контролират по-голямата част от източните региони на страната: Запорожка, Донецка, Луганска и Херсонска област, както и Крим. Руските войски са укрепили отбраната по 1000-километровата фронтова линия и са минирали около 30% от украинската територия.
Украйна е изправена пред демографска криза и недостиг на войници. Населението на Украйна е много по-малко от това на Русия. Днес то се оценява на 36,7 милиона - значително по-малко от февруари 2022 г., когато беше 45 милиона. Много украинци избягаха от военните действия. Общото население на свободна Украйна може да спадне до едва 20 милиона. А населението на Русия е 144 милиона.
Освен тези проблеми, перспективите на украинската армия през 2024 г. далеч не са обещаващи. След неуспешен опит за изместване на фронтовата линия с контранастъпление през 2023 г., украинските сили започнаха да отстъпват през 2024 г. поради умора от боевете, недостиг на оръжия и очевидно под влияние на новата офанзивна стратегия на Русия. Въпреки че пакетът от помощи от 61 милиарда долара, одобрен от Конгреса през април 2024 г., и военната помощ от ЕС може да помогнат на Украйна да задържи настоящите си фронтови линии тази година, това ще дойде с цената на хиляди животи на украински войници и милиарди долари. Малко вероятно е тези жертви да позволят на Украйна да си върне завзетите територии от Русия. Освен това, предвид проблемите на украинската армия с личния състав и вероятността от нарастваща съпротива срещу широкомащабната военна помощ в САЩ и Европа, с течение на времето въоръжените сили на Украйна вероятно ще започнат да губят позиции още по-бързо. Още: Мир в Украйна: На какъв план ще се спре Тръмп? Русия плаща с тонове кръв за метър земя (ОБЗОР - ВИДЕО)
Възраженията срещу по-нататъшната логистична подкрепа от САЩ в Украйна се дължат на други фактори. Боевете изчерпват американските запаси от модерни оръжия, включително HIMARS, които може да бъдат необходими в други конфликти, особено ако Китай нахлуе в Тайван. Много членове на Конгреса считат, че администрацията на Байдън трябва да се съсредоточи повече върху борбата с масовия приток на нелегални имигранти по южната граница на САЩ, кризата с фентанила, която измъчва американските градове, и влошаването на нашите военни способности, вместо да харчим десетки милиарди долари за въоръжаване на Украйна.
Продължителната война в Украйна също рискува допълнително да задълбочи съюза между Русия, Китай, Иран и Северна Корея. Иран и Северна Корея продължават да доставят на Русия оръжията, от които се нуждае, за да се бие, докато Китай остава неин финансов партньор, укрепвайки своето "партньорство без граници".
Подходът "Америка на първо място" не е изолационистки и не призовава за отстъпление в световните дела. Той обаче се различава от курса на външнополитическия елит, който често държи САЩ в безкрайни войни в ущърб на страната, поставяйки идеалистичните принципи над интересите на американския народ. В Украйна липсва решение, което ще позволи на Америка да запази собствените си интереси на първо място, като същевременно играе роля в прекратяването на най-големия конфликт в Европа след Втората световна война. Тази роля трябва да бъде реализирана чрез решителното лидерство на САЩ, с умела дипломация, проправяща пътя към окончателно уреждане на конфликта. Това, което не трябва да продължаваме, е да изпращаме оръжия в задънена улица, от която Украйна изключително трудно ще излезе победител.
Това ще изисква от Съединените щати да приемат официална политика за прекратяване на огъня и уреждане чрез преговори на конфликта в Украйна. САЩ ще продължат да въоръжават Украйна и да укрепват защитата ѝ, за да гарантират, че Русия няма да предприеме по-нататъшни стъпки и да атакува отново след прекратяване на огъня или мирно споразумение. По-нататъшната военна помощ на САЩ обаче ще изисква Украйна да участва в мирните преговори с Русия. Още: Зеленски разсея заблуди за войната и членството на Украйна в НАТО (ОБЗОР - ВИДЕО)
Пишейки във Foreign Affairs, през април 2023 г. Ричард Хаас и Чарлз Купчан предложиха ограничено облекчаване на санкциите и да бъде предложено на Русия в замяна на придържане към прекратяване на огъня, създаване на демилитаризирана зона и участие в мирни преговори. На Украйна няма да бъде предложено да се откаже от намеренията си да върне цялата си територия, но трябва да се съгласи да използва преговори, а не сила, коео е малко вероятно да стане, преди Путин да напусне поста си. Докато това се случи, Съединените щати и техните съюзници се ангажират да премахнат напълно санкциите срещу Русия и да нормализират отношенията, но само след като Руската федерация подпише мирно споразумение, приемливо за Украйна. Ние също призоваваме за мита върху продажбата на руска енергия (петрол и газ), за да се плати възстановяването на Украйна.
Като позволят на Украйна да преговаря от позиция на силата и като осведомят Русия за последствията, ако не спази условията на бъдещите мирни преговори, Съединените щати биха могли да постигнат окончателно споразумение при условия, съответстващи на интересите на САЩ и Украйна. В същото време условията на споразумението трябва да включват разпоредби, в които ние установяваме дългосрочна архитектура на сигурността за отбраната на Украйна с акцент върху двустранната отбрана. Включването на тази клауза в мирното споразумение между Русия и Украйна проправя пътя за дългосрочен мир в региона и ще бъде средство за предотвратяване на бъдещи враждебни действия между двете страни. Още: Още неприятности от Тръмп: Негов съветник измисли как да се наказват членовете на НАТО, които не плащат
За съжаление не виждаме изгледи администрацията на Байдън да направи нещо, за да сложи край на войната в Украйна, всъщност е по-вероятно да следва политики, които само ще влошат ситуацията.
Спекулации за настоящето
Агенция Reuters, която се позовава на съветници на Доналд Тръмп, посочва следното за бъдещия му план за Украйна - той има вариации:
- замразяване на настоящата линия на фронта (план на генерал Келог)
- създаване на демилитаризирана зона (план на вицепрезидента Джей Ди Ванс)
- създаване на автономни области в Източна Украйна (план на бившия посланик на САЩ в Германия Ричард Гренел)
Основен неизменен акцент - никакво членство на Украйна в НАТО, което Зеленски счита за абсолютно необходимо, за да има гаранция за сигурност за Украйна срещу Русия. Коя ще е "тоягата" в намеренията на Тръмп - край на американската военна помощ за Украйна, ако Зеленски и компания откажат преговори. Още повече оръжие за Украйна, ако Русия откаже да преговаря.
Източник: AFPI
Превод: Ганчо Каменарски