Организаторът на терористичните нападения в САЩ – водачът на Ал Кайда Осама бин Ладен отдавна не е сред живите – той беше ликвидиран през 2011 година в Пакистан от специални части на американската армия. Но заподозрените в тероризъм, за някои от които се предполага, че са взели участие в подготовката на атентатите на 11 септември 2001 година, отнели живота на 3 000 души, все още са задържани в Гуантанамо.
Защо и Байдън не изпълни обещанието си
Вече две години и половина Джо Байдън е президент на САЩ, но едно от ключовите му предизборни обещания - да затвори много оспорвания затвор в Гуантанамо на остров Куба - остава неизпълнено и до днес, посочва АРД по повод годишнината от атентатите. Причината: петима от намиращите се там 30 задържани са заподозрени, че имат пряко участие в атентатите от 11 септември. Сред тях е и Халид Шейх Мохамед, за когото се смята, че е сред организаторите на атентатите – заедно с Осама бин Ладен.
Още: САЩ освобождават саудитски затворник от Гуантанамо след 21 години
Конгресът на САЩ възпрепятства прехвърлянето на петимата в затвор на американска земя. Защо все още няма съдебен процес срещу заподозрените? Дафне Евиатар от "Амнести интернешънъл" отговаря на този въпрос така:
„Част от обяснението е, че много от тези мъже са били изтезавани от ЦРУ, а вероятно и от американската армия“, казва тя пред германската обществена медия АРД. Правозащитничката допуска, че властите искат да прикрият практиките на изтезания, които могат да станат публично достояние по време на съдебните процеси. В тази връзка АРД припомня, че изтръгнатите със сила признания не се приемат като доказателства от съда.
Сделка с обвинението?
Затова в случая с петимата заподозрени в тероризъм от години се обсъжда така наречената "споразумение за признаване на вина". В американската правна система това означава да се правят отстъпки на заподозрените при условие, че те се признаят за виновни. В този случай: да няма смъртно наказание за петимата заподозрени в тероризъм, ако те признаят участието си в атентатите от 11 септември. Това би било доказано от съда основание за подвеждането им под отговорност.
Още: Бивш затворник от Гуантанамо става министър на отбраната в Афганистан
Досега въпросната сделка се проваляше и поради съпротивата на семействата на загиналите на 11 септември, припомня германското издание и цитира сестрата на един от пилотите на разбилия се в сградата на Пентагона във Вашингтон самолет. Пред АРД Дебра Бърлингейм казва, че за нея е неприемливо виновниците да се измъкнат с по-леки присъди и някой следващ американски президент да ги помилва.
Именно заради подобни настроения администрацията на Байдън само преди дни отхвърли няколко поставени от обвиняемите условия, за да приемат предложената им сделка. Сред тях са например това да не излежават доживотните си присъди в изолация и да им бъде разрешено да се хранят и молят заедно с други затворници, съобщи „Ню Йорк Таймс“. От Белия дом потвърдиха, че президентът Байдън е отхвърлил исканията като основа за по-нататъшни преговори.
„Държавата е действала незаконно“
Адвокатката Алка Прадхан хвърля тежки обвинения срещу САЩ: „Правителството ни изостави след 11 септември. Държавата действаше незаконно. Плодовете от това сега се виждат: трайно е парализиран юридическият процес за затваряне на тази страница“, твърди тя пред CBS.
Още: Планират закриване на затвора в Гуантанамо
Цели 22 години след атентатите явно все още е твърде рано за някакви отстъпки пред обвиняемите, които биха могли да внесат раздвижване по въпроса, коментира в тази връзка АРД.
Източник: Дойче веле
Пентагонът почва да ваксинира срещу коронавируса затворниците в Гуантанамо
Тръмп не смята да закрива затвора "Гуантанамо"