Властите на Южноафриканската република (ЮАР) са продали партида от 1 милион дози ваксина "AstraZeneca", която според тях е неефективна срещу новия вариант на коронавируса 501Y.V2, който се разпространява в страната от миналия декември , наречен „южноафрикански“, съобщава ТАСС, позовавайки се на изявление на министъра на здравеопазването на Южна Африка Звелини Мкизе, предаде БГНЕС.
"Всички преговори за продажбата са завършени", се казва в изявлението, публикувано от Министерството на здравеопазването. "Потвърждаваме, че партидата е преминала всички необходими проверки и е получила лицензи от съответните държави". В резултат дозите от тази партида ще достигнат 14 страни от Африканския съюз. Министерството на здравеопазването обаче не споменава конкретни държави в декларацията си.
Първата партида ваксина срещу коронавирус в Южна Африка - 1 милион дози "AstraZeneca" пристигна в страната от Индия на 1 февруари. Очакваше се, че на 10 февруари в Южна Африка ще започне масова ваксинация на населението. Южноафриканският министър на здравеопазването Звелини Мкизе обаче обяви на 7 февруари, че властите са спрели подготовката за ваксиниране на населението с тази ваксина поради ниската ѝ ефективност срещу преобладаващия щам на коронавирус 501Y.V2 в страната. В резултат на това, правителството спешно поръча ваксина от фармацевтичната група "Johnson & Johnson", която според тях е по-ефективна срещу варианта, макар че технологията на производството ѝ е същата - векторна ваксина.
Масовата ваксинация срещу коронавирус започна в Южна Африка на 17 февруари със здравни служители. Първата партида ваксина "Johnson & Johnson" в размер на 80 хиляди е доставена в страната предния ден. През първия ден на ваксинацията е ваксиниран и президента Сирил Рамафоса.
Южноафриканското правителство обяви, че целта му е да ваксинира 67%, или 40 милиона жители на страната до края на тази година, за да постигне колективен имунитет срещу коронавирус в страната. Към днешна дата републиката има най-голям брой заразени с коронавирус сред всички африкански държави - 1 533 961. От тях 51 724 души са починали.