Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Судан: Обстрел по дипломатически конвой на САЩ, нападнаха и посланика на ЕС

18 април 2023, 10:16 часа • 7084 прочитания

Конфликтът в Судан между редовната армия и най-влиятелната паравоенна организация Сили за бързо реагиране (СБР) става все по-застрашителен. В понеделник американски дипломатически конвой е бил обстрелян, но за щастие никой не е пострадал, заяви държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен.

"Това действие беше безразсъдно, безотговорно и, разбира се, опасно", каза той пред репортери в Япония след преговорите на групата Г-7.

Освен инцидента с американския конвой бе съобщено още, че посланикът на ЕС в Судан Ейдън О'Хара е бил нападнат в дома си в столицата Хартум. Дипломатът не е бил "сериозно ранен", потвърди ирландският външен министър Мишел Мартин. Той определи нападението като "грубо нарушение на задълженията за защита на дипломатите".

Мартин окачестви посланика като "изключителен ирландски и европейски дипломат, който служи на ЕС при най-трудни обстоятелства". "Благодарим му за службата и призоваваме за спешно прекратяване на насилието в Судан и възобновяване на диалога", каза той, цитиран от BBC.

По-рано ръководителят на външната политика на ЕС Жозеп Борел написа в Twitter, че сигурността на дипломатическите помещения и персонала е "основна отговорност" на суданските власти.

Говорителката на ЕС Набила Масрали заяви пред информационна агенция АФП, че делегацията на ЕС не е била евакуирана от Хартум след нападението. Сигурността на персонала е приоритет и мерките за сигурност се оценяват, добави тя.

От няколко дни Судан е обхванат от смъртоносни боеве между съперничещите си сили, като в страната има опити за преврат. ОЩЕ: Опит за преврат в Судан, текат боеве (ВИДЕО)

По данни на ООН - през трите дни на сражения в страната са загинали около 185 души, а повече от 1800 са ранени. Хартум е бил подложен на въздушни удари и силен обстрел с леко стрелково оръжие. Както армията, така и паравоенната групировка СБР твърдят, че контролират ключови обекти в столицата. Там жителите се укриват от експлозии.

Междувременно говорителят на Държавния департамент на САЩ Джон Кърби заяви, че в момента не се планира евакуация на американски служители въпреки продължаващите опасения за сигурността и затварянето на летището в Хартум. Той обаче призова всички американци да се отнасят към ситуацията "с най-голяма сериозност".

В понеделник над главното летище на Хартум се виждаха облаци дим, а телевизията показа кадри на пожари и експлозии. Въздушните удари на армията бяха насочени срещу бази на СБР, някои от които са разположени в жилищни райони. По думите на лекарите са обстрелвани болници. Съобщава се за щети в учебната болница "Ал-Шаб" в Хартум, както и в две други клиники.

Судан се намира в Североизточна Африка и е била нестабилна и в миналото. През 2019 г., когато дългогодишният лидер Омар ал-Башир беше свален от власт, страната попадна под военно управление. Оттогава начело стоят двама мъже - ръководителят на армията и неговият заместник, който е и ръководител на паравоенната група СБР (RSF).

Те не са съгласни как да се възстанови гражданското управление в Судан. Лидерът на RSF твърди, че представлява маргинализираните групи срещу елита на страната, но неговите сили са обвинявани в етническо прочистване. СБР задържа в плен египетски военни по време на избухването на конфликта този уикенд. Те бяха в страната за съвместно военно учение с редовната суданска армия.

Сраженията в Судан се водят между армейски части, лоялни на фактическия лидер генерал Абдел Фатах ал Бурхан, и СБР (RSF) - прословутите паравоенни сили, командвани от заместник-лидера на Судан Мохамед Хамдан Дагало, по-известен като Хемедти.

В понеделник Хемедти заяви, че международната общност трябва да се намеси, и заклейми генерал Бурхан като "радикален ислямист, който бомбардира цивилни от въздуха". Бурхан отвърна, че е готов да преговаря. Двете страни сключиха кратко примирие в неделя, за да могат да евакуират ранените, въпреки че не стана ясно доколко стриктно са се придържали към поддържане на мира.

Регионалният междуправителствен орган за развитие ще изпрати президентите на Южен Судан, Джибути и Кения в страната, за да се опитат да посредничат за постигане на мир.

Изпълнителният секретар на органа - Нуур Мохамуд Шекх, заяви пред BBC, че има някои признаци за постигане на напредък. "Те се готвят да заминат за Судан, за да се срещнат с двамата лидери, но се ангажират със задгранична дипломация, говорят с тези лидери да прекратят военните действия, да спрат сраженията и да се върнат на масата за преговори", каза той.

"И двамата лидери са съгласни на посредничество, което само по себе си е много положително развитие през последните няколко часа. Нашите лидери имат опит, когато става въпрос за посредничество в конфликти", допълни Шекх.

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес