Вирусът Ебола, който върлува в Западна Африка, мутира бързо, но генетичните му промени засега не му позволяват да се разпространява по-бързо, съобщи Ройтерс.
Опасенията, че вирусът може да придобие способност да се предава по въздуха, бяха подхранени от водещ експерт по инфекциозните болести в САЩ. Директорът на Центъра за инфекциозни болести към университета на Минесота Майкъл Остърхолм заяви, че според него рискът от преносим по въздуха вирус Ебола е реален. "Докато обмисляме тази възможност, светът няма да е готов да направи нужното, за да се сложи край на епидемията", предупреди той.
Редица други експерти по инфекциозните заболявания обаче увериха, че вероятността от преносим по въздуха вирус Ебола не е невъзможна, но е малка."Това е в долната част на списъка с възможното бъдеще на ебола и вероятно никога няма да се случи", поясни вирусологът Иън Джоунс от университета в Рединг, Англия.
Ебола е заразно заболяване, но се разпространява чрез директен контакт с телесни течности - кръв, фекалии, повръщано,от заразен човек. Тази година вирусът е заразил 5357 души в Западна Африка, като е отнел живота на 2630 от тях. Става въпрос за най-опустошителната епидемия от ебола досега в света.
Вирусологът Бен Нюман от университета в Рединг, който следи епидемията от ебола от началото й в Гвинея, отбеляза, че учени констатирали в контролирана лабораторна среда, че е възможно вирусът да бъде предаден по въздуха. "Досега обаче няма солидни доказателства, че това е възможно да се случи звън тези специфични лабораторни условия", каза той.