Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Почти две години в Южен Судан продължава да гори отровният пламък на войната

23 юли 2015, 14:08 часа • 9204 прочитания

На 15 декември 2013 г. започва гражданската война в Южен Судан - най-младата държава в света. Причината за възникването на конфликта е враждата между правителството и опозиционните сили, по-точно между бившия и настоящия президент на страната.

Военните действия, за съжаление, продължават и до днес, повече от 1 година и 7 месеца по-късно. Резултатът е, че десетки хиляди южносуданци са убити в конфликта и близо 2 милиона души са били принудени да напуснат своето родно място.

В разгара на конфликта, изключително често се наблюдава сексуално насилие, изпълнявано и от двете страни в конфликта, както и въвличането дори на малки деца в бойните действия.

Кланетата на цивилни граждани са почти ежемесечни. Именно това е причината те да напускат страната си и да търсят убежище в мирни страни. Най-тежкото от тях се състои в джамия през април 2014 г. Тогава 200 души са избити от една от вилнеещите военни групуровки.

Повечето от бежанците намират убежище в някоя от съседните на Судан държави, но немалка част от тях се оправят и към Европа, като трафиканти осигуряват транспорта им до Средиземно море срещу заплащане.

Над 150 000 южносуданци са намерили подслон в бежанските лагери на Организацията на обединените нации (ООН), което е само една малка част от близо двата милиона бежанци.

Организацията на обединените нации е пратила поне шест миротворчески мисии в Южен Судан през последните две години, като общият брой на изпратените войници възлиза на 11 529 души, а на полицейските служители – 994 души.

Нападенията срещу базите на Обединените нации също не са рядкост. На 17 април 2014 г. 58 души загиват при атака срещу база на ООН.

Използвани източници: United Nations; Wikipedia.

Автор: Теодор Спасов

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес