Предполага се, че повече от 5000 души са загинали, а над 10 000 са изчезнали след проливните дъждове в североизточна Либия, които доведоха до срутване на два язовир и нахлуване на още вода във вече наводнените райони.
Тамер Рамадан, ръководител на делегацията на Международната федерация на дружествата на Червения кръст и Червения полумесец в Либия, съобщи броя на изчезналите хора по време на брифинг пред репортери в Женева, Швейцария, във вторник. "Броят на загиналите е огромен", каза тя. Смята се, че най-малко 5300 души са загинали, съобщи във вторник вътрешното министерство на правителството на източната част на Либия, предаде държавната медия ЛАНА. Си Ен Ен не успя да провери по независим начин броя на загиналите или на изчезналите, предава БГНЕС.
Още: Италия и Турция помагат на Либия след наводненията
От загиналите най-малко 145 са египтяни, съобщиха във вторник официални лица в североизточния град Тобрук в Либия. В източния град Дерна, където разрушенията са най-тежки, над 6000 души са в неизвестност, заяви пред либийската телевизия Алмасар Осман Абдулджалил, министър на здравеопазването в източната администрация на Либия. При обиколката си в града в понеделник той нарече ситуацията "катастрофална". Според властите в града са отнесени цели квартали.
Болниците в Дерна вече не функционират, а моргата е пълна, казва Осама Али, говорител на службата за спешна помощ и бърза помощ. Мъртви тела са оставени пред моргите по тротоарите, каза той за Си Ен Ен. "Няма служби за спешна помощ които да са на разположение. В момента хората работят, за да съберат разлагащите се тела", каза Анас Баргати, лекар, който в момента работи като доброволец в Дерна.
Още: Катастрофалното наводнение в Либия: 3000 загинали и 10 000 изчезнали (ВИДЕА)
Дъждът, който заля няколко града в североизточната част на Либия, е резултат от много силна система с ниско налягане, която миналата седмица причини катастрофални наводнения в Гърция и се придвижи към Средиземно море, след което се превърна в тропически циклон, известен като медикан.
Смъртоносната буря идва в една безпрецедентна година на климатични бедствия и рекордни климатични екстремуми - от опустошителни горски пожари до потискащи горещини и брутални наводнения. Точно когато температурата на океаните по света се покачва извън класациите поради замърсяването на планетата, температурата на Средиземно море е значително над средната, което според учените е подхранило проливните валежи на бурите.
Още: МВнР: България е дълбоко натъжена от новините в Либия
"По-топлата вода не само подхранва тези бури по отношение на интензивността на валежите, но и ги прави по-свирепи", казва Карстен Хаущайн, климатолог и метеоролог в Лайпцигския университет в Германия пред Си Ен Ен.