Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Хунтата в Буркина Фасо спря радио заради критики към военните в Нигер

11 август 2023, 15:58 часа • 1732 прочитания

Ръководеното от хунтата правителство на Буркина Фасо преустанови дейността на една от най-популярните радиостанции в страната, след като тя излъчи интервю, което бе сметнато за "обидно" за новите военни лидери на Нигер.

Радио "Омега" беше спряно незабавно "до второ нареждане", се казва в изявление на министъра на комуникациите на Римталба Жан Емануел Уедраого, предаде АФП.

Той заяви, че мярката е "в интерес на нацията".

Още: Новата война в Африка се задава: Африкански държави решиха да задействат резервни военни сили

Радиостанцията, която е част от медийната група "Омега", собственост на журналиста и бивш външен министър Алфа Бари, преустанови излъчването си след изявлението.

Интервю с опозиционер

Каналът беше излъчил интервю с Усман Абдул Мумуни, говорител на новосъздадена нигерска група, която води кампания за връщане на президента Мохамед Базум на власт.

Избраният лидер на страната беше свален на 26 юли от членове на президентската гвардия.

Още: Първи по-сигурен знак за кризата в Нигер от западноафриканските държави (ВИДЕО)

Мумуни направи "оскърбителни коментари по отношение на новите нигерски власти", заяви Уедраого, който е и говорител на правителството.

Неговата организация "ясно агитира за насилие и война срещу суверенния народ на Нигер" и се стреми да възстанови Базум "с всички средства", обвинява той.

Радиото ще се защитава

Радио "Омега" заяви, че ще се обърне към "всички средства за защита", за да се бори срещу спирането.

Още: Високо напрежение в Нигер: Хунтата обвини Франция в де факто старт на война, Париж отговори

Решението е "грубо нарушение на действащите закони и неприемлива атака срещу свободата на изразяване и свободата на печата", заяви то.

Тя допълва, че заповедта е издадена след "многобройни смъртни заплахи" срещу ръководителите на станцията и журналистите "от хора, описващи себе си като поддръжници на правителството".

Миналата година в Буркина Фасо бяха извършени два военни преврата, всеки от които бе предизвикан отчасти - както и в Мали и Нигер - от недоволство срещу неуспехите в борбата с бушуващото джихадистко въстание.

Букинака бързо обяви солидарност с новите лидери на Нигер и се присъедини към Мали, като предупреди, че всяка военна намеса за възстановяване на Базум ще се счита за "обявяване на война" срещу тях.

Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес