Турският президент Реджеп Тайип Ердоган се отправи на нова обиколка в Африка и за пет дена ще посети Алжир, Мавритания, Сенегал и Мали в опит да засили растящото влияние на Анкара на Черния континент, предаде AFP, цитирана от БГНЕС.
Само преди два месеца Ердоган направи първото си пътуване до Судан, където се срещна с президента Омар ал-Башир, който е издирван от Международния наказателен съд (МНС), преди да продължи към Тунис и Чад.
Турция използва възможност за изграждане на влияние в Африка чрез предоставяне на помощ, изграждане на транспортни връзки и предлагане на експертен опит в строителството.
"С всеки изминал ден сътрудничеството ни се задълбочава в областта на туризма, културата, търговията, отбраната и образованието. Бог желае, ще продължим да го приемаме и в бъдеще", каза той пред репортери преди да замине за Алжир.
Actualno.com припомня, че понастоящем Турция има 41 посолства в Африка, в сравнение с 12 през 2009 г. и в крайна сметка иска да има представителство на най-високо ниво във всичките 54 държави на континента.
Националният авиопревозвач „Търкиш еъруейз“, 49% от който са собственост на турския суверенен фонд, също разшири мрежата си и обхвана 52 дестинации в Африка – от Акра до Йоханесбург.
Рядко посещаващ Европа, тъй като връзките между Анкара и Запада са обтегнати, Ердоган направи няколко визити в Африка, откакто стана президент през 2014 г.
В Алжир всички погледи са вперени с очакване в срещата му с 80-годишния президент Абделазиз Бутефлика, който рядко се появява на публично място. Бутефлика, който заема поста от 1999 г., преживя лек инсулт през 2013 г., което се отрази на артикулацията и движението му.
Неговите визити в Мали и Мавритания ще са първите за турски президента и се очаква сигурността да е основната тема, която ще бъде обсъждана в Мали, страдаща от непрекъснати атаки и отвличания от страна на джихадистки групировки.
Миналата година Ердоган посети Мадагаскар, Мозамбик и Танзания, имал е визити също в Етиопия, Уганда, и разкъсваната от конфликт Сомалия, където Турция пое водеща роля във възстановяването.
Извън подобряването на търговията и политическите връзки, основен приоритет за Ердоган е заличаване на влиянието на мрежата, ръководена от Фетхуллах Гюлен, намиращия се в изгнание в САЩ ислямски духовник, обвиняван от Анкара за провалилия се опит за преврат през 2016 г.
Гюлен, който отрича обвиненията, е изградил образователна мрежа в Африка.