Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Бил Гейтс: Маларията се завръща, трябва да се борим по-активно с нея

18 април 2018, 19:25 часа • 2072 прочитания

Бил Гейтс предупреди, че маларията отново се завръща и ще продължи да взема още човешки животи по света, ако правителствата не удвоят усилията си за изкореняване на болестта.

Степента на смъртност от малария намаля от 2000 г. насам, но отново се повиши през 2016 г.

Основателят на Microsoft заяви, че от решаващо значение за постигането на напредък в борбата с болестта е третирането с нови лекарства, поради нейната способност да развива устойчивост към наркотиците и инсектицидите, предаде БГНЕС.

"Появилите се нови 2016 случая са истински сигнал за нас", каза Гейтс, вторият най-богат човек в света, на срещата на високо равнище относно проблемите с маларията в Лондон през 2018 г. "Финансирането трябва да е дългосрочно и ние трябва да сме по-умни”, добави той.

Повече от 445 000 души са загинали от малария през 2016 г., най-вече деца под пет години и бременни жени. На всеки две минути едно дете умира от заболяването. През 2016 г. има 216 милиона случая, 90% от които са в Африка.

Борбата с маларията струва на африканската икономика повече от 12 милиарда долара годишно. Смъртните случаи от малария спаднаха с повече от 60 процента между 2000 и 2015 г. Гейтс заяви, че около 7 милиона души са спасени, откакто започва инвестирането през 1999 г. и няколко държави са обявени за излекувани от малария.

"Напредъкът срещу маларията е един от най-впечатляващите успехи в глобалното здраве”, заяви американския филантроп.

Експертите предупредиха, че кръвопреливането е рисков фактор за маларията, като едно проучване в Нигерия установи, че почти една четвърт от кръвните запаси в някои страни на юг от Сахара съдържат маларийни паразити.

На срещата на върха Великобритания призова 53-те страни от Британската общност да поемат ангажимента да намалят наполовина маларията в държавите-членки до 2023 г. Такива действия биха предотвратили 350 милиона случая и биха спестили 650 000 живота.

"Това е амбициозна цел, постигането на която, обаче, е напълно възможно", каза британският премиер Тереза Мей.

Очаква се заинтересованите страни да отпуснат повече от 2,7 милиарда лири (3,8 милиарда долара) финансиране за изследвания и интервенции.

Деница Райкова
Деница Райкова Отговорен редактор
Новините днес