Новата учебна година по нищо не се различава от миналата, освен със задълбочаващата се тенденция на влошаване на нещата. Все още първата родителска среща е едно събиране, на което да се уточнят финансовите изисквания към родителите. Дори вече има виц по темата: "От колко лева започва родителската среща...."
Пари се искат за какво ли не: допълнителни помагала, ремонти... всичко, което уж държавата е длъжна да осигури, но липсва, за да се провежда нормален учебен процес.
И ако резултатите от образованието бяха задоволителни, може би на драго сърце повечето родители биха откликнали, но когато с всяка година парите за "инвестиране" нарастват и пак с всяка изминалата година пада качеството в клас и е нужно детето да бъде подпомагано с частни уроци... на мнозина им писва.
С всяка година драмата при седмокласниците е все по-изтощителна за родителите. През тази година един учебен час от 45 минути започва от 25 лв., а ако искате детето ви да бъде обучавано от учител с име - пригответе минимум 30 лв. за урок. От 1000 до 2000 лв. излиза подготовката само за един предмет, а основните дисциплини, с които се кандидатства, са български език и литература плюс математика. Ако някой е решил да опита с биология, история, химия или физика – плаща допълнително. И това не са болни амбиции, а абсолютна необходимост, за да бъдат покрити изискванията за матурите, които системата на образование сега просто не е в състояние да осигури на децата.
Факт е, че основното от образователния процес все повече преминава като тежест в ръцете на родителите. Преди дни почти цял клас от т.нар. елитно училище в София последва учителката си в ново училище, където всички да са заедно и да получат това, което харесват, искат и най-важното – заради което ходят на училище.
Някои родители предлагат да спрат да плащат данъци щом ще дострояват училищата...
Хубаво е да има взаимодействие между Министерството на образованието и родителите, но не по този начин.
Автор: Евгения Гигова