Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Как да си изградим и поддържаме финансови резерви?

21 октомври 2021, 16:45 часа

Ако пуснете телевизора всички говорят как цените на всичко се качват, как вървим към нова финансова криза и редица други неприятни перспективи. Добре е да разберете, че финансовите кризи са циклични. Минахме през тази от 2008-ма, ще минем и през тази, която идва в момента. Най-важното нещо, което можем да направим е да не се паникьосваме, а постоянно да търсим опции за подобряване на нашето благосъстояние. Едно от най-важните неща, които да направим е да развием и да поддържаме финансови резерви за най-лошите си дни. 

Пари тук, пари там

За наистина извънредните ситуации когато положението е критично, код червено или както там искате да го наречете имайте пари, с които да знаете, че може да си купите най-важните неща и да покриете най-базовите си нужди. Това може да са ваучери за храна (вижте датата на валидност преди да запазвате такива) или просто пари, които сте оставили в някоя карта, сметка или чекмедже и знаете, че ако стигнете до тях значи положението е наистина много, много зле. Добре е да предвидите там и някакви пари за сметки за неща, които не търпят отлагане като сметката за електроенергия и т.н. 

Фонд безработица и извънредни ситуации

Едно от златните правила на финансовите резерви е да имате някакъв буфер от пари, на който да разчитате ако останете без работа. Препоръчително е в най-лошия случай той да може да ви издържи за три месеца, а в най-добрия - шест. По този начин каквото и да се случи, ще имате финансово спокойствие. Да, ще имате нужда от време да го натрупате, но след това трябва само да го поддържате съвестно. 

Помислете какво ще се случи ако ви няма

В повечето семейства човекът, който носи парите е само един. Ако нещо лошо се случи с него, тогава всичко може да отиде по дяволите. В този случай помислете за застраховка живот, както и за опции, които биха ви гарантирали някаква сума при рядко заболяване или продължителна нетрудоспособност. Вижте какви са опциите, изберете най-подходящата за вас и вземете това решение. Ако нещо лошо се случи, поне ще бъдете спокойни, че сте осигурени финансово. 

Пазете жилището си

Друга застраховка, за която е добре да помислите е тази на жилището ви. Може да отделяте сума от месечния си бюджет, за да се предпазите от лоши последствия от пожар, наводняване от съседите и дори кражби. Не е идеално и никой не мисли за това, но в България не мислим превантивно и това може да ни коства много в дългосрочен план. При пожар са малцина семействата, които могат да си стъпят на краката и да ремонтират веднага, а много хора нямат и второ жилище, в което да останат.

Иван Иванов
Иван Иванов Отговорен редактор
Новините днес