Фотоизложбата "Самолетостроенето в Казанлък" проследява в документални снимки развитието на самолетостроенето в Казанлък, който е бил един от българските авиационни центрове на България през миналия век.
Малко след започването на производството на първите летателни апарати в София от Държавната аеропланна работилница (ДАР), в края на 1926 г. в Казанлък е създадено Аеропланно училище и е построена фабрика. В нея се произвеждат учебно-тренировъчни самолети предвид ограничителните изисквания наложени на България с Ньойския договор, изпълняват се и монтажни и ремонтни работи, макар и в ограничени обеми. Дейностите се плащат на ишлеме по договорена с министерството на войната схема. За 10-те години на концесията на фабриката, от 1932-ра до 1942-ра, в Казанлък серийно са произвеждани 8 типа самолети.
След това собствеността преминава в държавата, която преименува предприятието на „Държавна самолетна фабрика“ - Казанлък, а летището край близкото село Овощник е летателна обучителна база. Във фабриката се създават летателните апарати "Фазан", "Пеперуда", "Чучулига", "Папагал", както и планери за начално аерообучение по германски лиценз. Особено популярна фабриката става с безмоторните си самолети.
Обучението на млади летци в Казанлък продължава до 90-те години на ХХ век. Градът си има авиоклуб и всяка година е домакин на авиосъбор. Макар и фабриката за самолети отдавна да е спряла работа, частна фирма произвежда малки летателни апарати, силно е развит и авиомоделизмът.
Фотоизложбата "Самолетостроенето в Казанлък” се открива на 12 февруари, вторник, от 17:30 часа в Регионална библиотека "Захарий Княжески".