Площадката за разделно събиране на отпадъци в най-големия старозагорски квартал „Железник“ вече работи и хората са добре дошли да дойдат и предадат разделно събраните си отпадъци. Това обяви днес пред медиите зам.-кметът на Община Стара Загора Радостин Танев, който е с ресор „Транспорт, екология, инвестиции и зелен преход“. Това е първата от този вид площадки в България, която разполага и с обучителна класна стая на открито. „Във Велико Търново вече функционира подобно съоръжение, но тук искахме да акцентираме и върху създаването на навици и провокиране на любопитство в подрастващите, както и да запазим максимално зеленината и дърветата при изграждането“, даде подробности Танев.
Заедно с него на откриването присъства и зам.-кметът Павлина Делчева, чийто ресор е „Общинска собственост, здравеопазване и социални дейности“.
Още: Коледно градче ще изникне в парка на Стара Загора
На площадката в „Железник“ всеки желаещ може да остави своя разделно събран отпадък от бита. Ако в края на годината едно домакинство е събрало 150 килограма отпадъци, ще получи отстъпка от 30% от такса битови отпадъци в промила за сметосъбиране и сметоизвозване, който е най-високият промил в сформирането ѝ.
„Направено е изключително лесно за употреба. Процесът по регистрацията отнема две-три минути, издава се чип и на база на него потребителите теглят донесеното на кантара, ползват киоска (интерактивно устройство за информация) и автоматично в системата на Общината влизат количеството и видът отпадък, който е предаден. На площадката има и служители, които да помогнат, ако някой изпита затруднения“, посочи Танев.
Изграждането на площадката е част от Програмата за управление на отпадъците на Община Стара Загора. „В следващата година ще поставим подобни, но умалени пунктове на различни места в града ни, а идеята е до края на мандата да имаме между 10 и 15 пространства, за максимално улеснение и достъпност на хората. Финансирането е изцяло за сметка на Общината“, информира още ресорният зам.-кмет.
На площадката в „Железник“ хората могат да оставят също едрогабаритни отпадъци, които няма да влизат в носещите им бонус 150 килограма, но пък ще намалят неприятните гледки на ненужни предмети от бита около контейнерите за смет. Тук хората могат да предават стъкло, пластмаса, метал, хартия, фолио. Има контейнери и за текстил, и за едрогабаритни отпадъци. Строителни отпадъци няма да се приемат.
Още: Стара Загора създава бизнес климат, благоприятен за инвеститорите
Работното време на площадката ще бъде от сряда до неделя, от 9.30 до 18.30 часа, почивните ѝ дни са в понеделник и вторник.
„За нас е важно разделното събиране на отпадъци да е успешно и да стане навик в домовете ни! Надяваме се на голям интерес и считам, че тепърва ще мотивираме по различен начин хората да събират и предават разделно. Каузата си струва - по-чист град, но и повече мисъл за околната среда, и разбира се - по-нисък размер на такса смет“, обобщи Радостин Танев.
„В знак на подкрепа на тази екоинициатива се включиха всички деца и ръководители на социални услуги към Община Стара Загора, които също ще преминат през обучение и проявяват огромен интерес към това, което ще се случва. Това беше по тяхното изрично желание“, информира медиите Павлина Делчева.
Още: "Зимна готовност": Дърва за огрев са осигурени за всички населени места в Стара Загора
Журналистите разгледаха класната стая на открито, където атрактивните места за сядане на децата са изработени от отдел „Озеленяване“, които са използвали паднали дървета и природосъобразни материали. „Имахме много помощ и идеи от децата от клуб „Млад еколог“. Такива тематични групи са ползотворни, защото не само ние можем да сме пример за децата, но и те за нас. Убеден съм, че на учениците ще им бъде полезно и приятно и клубове ще има в повече училища“, подчерта Танев и припомни, че две старозагорски училища вече са приели практиката за изцяло разделно събиране на отпадъци - IX ОУ „Веселин Ханчев“ и СУ „Иван Вазов“.
Община Стара Загора подготвя проект за биоразградими отпадъци, с който ще кандидатства до 5 януари 2025 г., информира още зам.-кметът Танев. „От януари догодина ще започнем да работим активно по темата за едрогабаритните отпадъци. Сега всяко домакинство може да занесе такъв в центъра за разкомплектоване, който се намира в село Ракитница – това е безплатно за старозагорци“, припомни още зам.-кметът.