Синдикална федерация на служителите в МВР (СФСМВР) депозира жалба във ВАС срещу Наредба за реда за организацията и разпределянето на работното време, за неговото отчитане, за компенсирането на работата извън редовното работно време, режима на дежурство, времето за отдих и почивките на държавните служители в МВР.
Наредбата е обнародвана в Държавен вестник на 2 юни 2015г. и влиза в сила със задна дата – от 1 април 2015г. От синдиката оспорват въведеното обратно действие на подзаконовия акт.
В чл. 26 ал.2 от Наредбата е вписано, че при ползване на отпуск, независимо от продължителността и вида му, нормата за отчетния период не се променя, което е в противоречие със законовите разпоредби на ЗМВР, уреждащи първично материята на работното време, заявяват от СФСМВР.
Конституцията на България е категорична, че работниците и служителите имат право на здравословни и безопасни условия на труд, на минимално трудово възнаграждение и на заплащане, съответстващо на извършената работа, както и на почивка и отпуск, при условия и по ред, определени със закон, казват от полицейския синдикат. Според синдиката по този начин се засягат права и законни интереси на служители на МВР, работещи на смени и при сумарно отчитане на работното време, които вече са положили извънреден труд, както и които вече са получили възнаграждения за положения от тях труд, но са в периода от 1.04.2015г. до 2.06.2015г. и са ползвали и законоустановения си платен годишен отпуск.
Жалбата е факт часове преди големия протест пред сградата на МВР днес (12 юни). Той е готвен заради пенсионната реформа и искането за вдигане на възрастта на пенсиониране в структурите на МВР и пожарната.
Голяма част от исканията им са приети, но няма как да им се смъкне възрастта за пенсиониране на 50 години. Искам засега тя да остане 52 години и 10 месеца и постепенно да стигне 55 години. Това заяви социалният министър Ивайло Калфин по повод готвения протест.