Шпионският скандал у нас не може да бъде сравнен с никое друго дело в България. Това каза пред БНТ главният прокурор Иван Гешев, като повтори, че това е случай без аналог.
Шестима души бяха привлечени като обвиняеми за участие в група за шпионство в полза на чужда държава, съобщиха вчера от прокуратурата. "Групата се е занимавала с това да събира класифицирана информация, която представлява държавна тайна, и да я предоставя на трета държава, в случая става въпрос за Русия. В исторически план в България не е имало такъв скандал след 9 септември 1944 г. Единственият, с който могат да се правят аналогии, е т.нар. скандал "Петорката от Кеймбридж". Българските служби показаха, че се възстановили своя потенциал, съсипан след 89-та година. Надявам се, това да е в интерес на България", отбеляза главният прокурор.
"Българските граждани имат право да бъдат обективно информирани, затова вчера прокуратурата избра този начин на представяне на това колко е грозно това, което правят българите в това престъпно деяние", допълни Гешев. "Тук става въпрос за българи, които продават собствената си страна за стотинки. Разбирам разузнавателната дейност, но в този смисъл не мога да я приема", каза още прокурор номер едно.
"Ако говорим за руско разузнаване, аз мога да разбера дейността им. Не мога да я приема, защото засяга българската национална сигурност. Става дума за дело, свързано не само с националната сигурност, но и със сигурността на нашите евроатлантически партньори. Групата е била под контрол доста време, така че са взети мерки за ограничаване на заплахите за националната сигурност", каза още Иван Гешев.
"Тази грозна картинка трябваше да я видят българските граждани. Никой не обича предателите", акцентира той. "Тук не става въпрос дали харесваме чужди държави. Първият въпрос, който трябва да стои пред нас, е дали обичаме своята държава", подчерта той. "Знаете ли, вчера се замислих какво бих работил преди 89-та година. И си казах - пак щях да работя същото - да защитавам интересите на българската държава", каза още Иван Гешев.
Главният прокурор даде интервю и за БТВ, в което също подчерта, че това е добра работа на българските служби за сигурност - както на ДАНС, така и на военното разузнаване. "Смело мога да кажа, че част от нещата са започнали от тази служба. От нейния анализ на риска за нейните служители. И след това по законово регламентирания път благодарение на прокуратурата.
"Грубо казано – това, което виждам от това е, че основната част от тях събират информация. Високопоставен служител на МО, жената на този човек, който нарекохме „Резидент“ и завеждащият класифицираната регистратура към НС. Това са шестима души, които в момента са привлечени като обвиняеми за престъпление шпионство. За което най-тежките наказания са доживотен затвор и доживотен затвор без право на замяна, и ОПГ за шпионство. Шпионската група е създадена от бивш ръководен кадър на военното разузнаване, когото разследващите нарекоха „Резидент“. Той е бивш дългогодишен служител на служба ВО, сега е служба за военно разузнаване. Завършил школа на ГРУ в СССР. Той избяга и беше задържан близо до руското посолство на ул. „Жолио Кюри“. Намерен, поканен да придружи служителите. В резултат на това, че реализира неуспешен опит за бягство бяха проведени масирани заградителни мероприятия. Факт е, че се справиха перфектно, в рамките на два часа беше намерен. Избягал е от сграда, близо до центъра и е походил или се е повозил доста", казва още Гешев.
"Към момента има самопризнания на един участник в тази група – пълни самопризнания. Привлечен е към наказателна отговорност и е освободен под парична гаранция. Тъй като е оказал пълно съдействие на разследването. Доколкото ми е известно другите петима човека не са дали обяснения към момента", допълва главният прокурор.
Той засегна и въпросът с исканата съдебна реформа. "Някои говорят за законодателна реформа. Под реформа разбират унищожение на прокуратурата. Този рефрен с реформите го слушаме от 1989 година. Дадох едно сравнение наскоро – реформа е да бутнеш една къща и след това да питаш защо вали. А би трябвало да може – ако може да си оправиш просто покрива. Тази реформа е това, което казах за военното правосъдие. Почти го унищожихме и сега казваме – нямаме военни прокурори, нямаме военни следователи, нямаме съдии, а имаме пожар", категоричен е той.
"Проблемът по подобни дела според главния прокурор не е само кадрови, но и законодателен. Това са важните неща. Текстът е от 1968 година. Въпросът е защо някой не актуализира примерно престъпленията, свързани с глава 1 от НК, престъпленията срещу Републиката, които са много стари, много трудни – със съвременни обществени отношения, които трябва да се защитават. Примерно – т. нар. агенти с влияние. Например, в България можеш да направиш партия с чуждо финансиране, да защитаваш чужд национален интерес, за това да ти плащат чужди организации и държави. И това да е законно и да няма никаква наказателна отговорност. Ето това са въпросите, които трябва да се поставят, това са реформите, които трябва да се направят", заяви още Иван Гешев.