Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Цацаров пита ВКС да тълкува противоречията при решенията за смърт на пешеходна пътека

18 април 2016, 10:54 часа • 673 прочитания

Главният прокурор Сотир Цацаров сезира Общото събрание на Наказателната колегия на Върховния касационен съд с искане за тълкуване на противоречията в съдебната практика по делата за престъпления по транспорта.

Става дума за различния подход, използван от съдебните състави, когато определят наказанието на извършители на пътно-транспортно произшествие, от които е настъпила смърт на пешеходци. Цацаров иска висшите магистрати да обърнат внимание на аргументите, с които е обосновано приложението на условно осъждане, съобщиха от прокуратурата.

В искането е отбелязано, че „Предвидимото правосъдие предполага еднакво приложение на закона при сходни фактически обстоятелства“ и това налага уеднаквяване на практиката по въпроса следва ли да се отчита поведението на пострадалите пешеходци при индивидуализацията на наказанието. Сред предложените за обсъждане са и съдебните актове по делото на убитата на пешеходна пътека през 2011 г. Лора Казанлиева.

Припомняме, че през март Върховният касационен съд намали ефективната присъда на моториста Диян Станчев, убил на пътя по непредпазливост Лора Казанлиева. Третата съдебна инстанция намали размера на присъденото от Варненския апелативен съд наказание 2 години и половина затвор на 2 години „лишаване от свобода”. Върховният съд остави в сила останалата част от присъдата, с която подсъдимият е лишен за 4 години от правото да управлява МПС.

Влиянието на данните за алкохолната концентрация на извършител на пътнотранспортно произшествие при приложението на по – тежката квалификация „особено тежък случай“ е включено във втория от поставените въпроси в искането на главния прокурор. Част от анализа са постановените присъди по делото на граничния полицай, причинил смъртта на 11-месечното дете в с. Крушевец, Бургаска област; катастрофата на бул. „Цариградско шосе“, причинена от таксиметровия шофьор, катастрофата на Великден в Симеоновград, както и причинената от Йосиф Йосифов /Йоско/ катастрофа през 2011г. в кв. “Бояна“.

Различия в съдебната практика са установени и при освобождаването от наказателна отговорност по чл. 78А НК, смята главният прокурор. Според една част от съдебните състави, когато при пътнотранспортно произшествие са причинени телесни повреди и вреди на участвалите превозни средства на възстановяване подлежат само имуществените вреди причинени от престъплението. Тези състави изключват необходимостта от възстановяване на вредите по превозните средства и незаявените от пострадалите имуществени вреди за лечението им. Този въпрос вече е поставен на вниманието на висшите магистрати и в искането на главния прокурор за възобновяване на наказателното производство по делото на гръцкия студент Христос Боскос, причинил пътнотранспортно произшествие, от което сериозно пострада ученичка от Пловдивска езикова гимназия.

Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес