Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Лишен от свобода стана иподякон в старозагорския затвор

05 декември 2018, 20:20 часа • 2498 прочитания

След 74-годишна пауза, за първи път от 1944 година насам, лишен от свобода бе подстриган за иподякон в храм, намиращ се на територията на затвор у нас. Младежът ще помага на отец Йордан Карагеоргиев в дейността му в затвора в Стара Загора, на чиято територия има четири параклиса и единствен по рода си в системата на затворите църковен храм „Св. Николай Мирликийски“.

В навечерието на Никулден, когато Българската православна църква отбелязва паметта на Преподобни Сава Освещени, в храма на старозагорския затвор днес служи Негово Високопреосвещенство Старозагорският митрополит Киприан, а на службата присъстваха заместник-кметът Иванка Сотирова, заместник областният управител Димитър Драчев и директорът на затвора старши комисар Иван Карушков. За последен път в затворническия храм архиерей е служил през 2004 година. В службата участва и квартетът при Шипченския манастир „Рождество Христово” с диригент Мария Бошнакова. С височайшото посещение на владиката днес се даде старт на инициатива на Старозагорската митрополия и църковното настоятелство при храма за безплатни очни прегледи на лишените от свобода.

Служението в старозагорския затвор започва още преди 1944-та, когато прекъсва с идването на атеистичния период, а на мястото за уединение с Бога се построяват килии за осъдените на смърт.

На Гергьовден през 1994 година Старозагорският митрополит Панкратий поставя нови основи на затворническото служение с освещаването на нов параклис. Първата света литургия е на 2 юни, а работата с лишените от свобода е поверена на отец Йордан Карагеоргиев. Скоро след това на територията на затвора дядо Панкратий освещава още два параклиса - „Св. Георги“ в помощното стопанство на затвора и „Св. Йоан Рилски“ в общежитието в Черна гора.

С освещаването на най-големия храм в местата за лишаване от свобода „Св. Николай“ в централния корпус през 2004 г. духовното обгрижване на лишените от свобода придобива по-голяма пълнота. Преди да стане духовник отец Йордан едва ли е мислел, че животът му ще се стече по този начин. Той е завършил журналистика и е бил кореспондент на централен вестник.

През годините над 2000 затворници са приели свето кръщение след разговори и катехизация, а в храма се извършват и венчавки. Това е и причина да се изгради параклис за близките на затворниците -

„Света Богородица - Благовещение“, който бе осветен от митрополит Киприан на 30 октомври тази година. Лишените от свобода най-често търсят подкрепа сред свещенослужителите, защото според отец Йордан те са онези, които могат да дадат сили на лишения от свобода, след Бога.

Анжелина Велчева
Анжелина Велчева Отговорен редактор
Новините днес