Резултатът от референдума във Великобритания показа как се прави политика по един безотговорен начин. Това заяви лидерът на европейските социалисти Сергей Станишев по време на кръгла маса с журналисти в Страсбург.
По думите му решението на Дейвид Камерън да предизвика референдум е било грешка. „Той заяви, че ще го предизвика преди изборите, но това беше с една проста цел – да спечели изборите и да остане лидер на консерваторите. Подобно беше поведението и на Борис Джонсън”, допълни Станишев. Според него има историческа ирония за това, че след Brexit-а и двамата са в политическото небитие. „Камерън ще остане в историята като човек, дълбоко разединил обществото във Великобритания”, категоричен беше той.
Станишев допълни още, че случващото се на Острова трябва да е за урок на тези, които си играят с националните интереси. „Това, което говориха привържениците на излизането, беше тежка демагогия, пропагадна и лъжа”, каза той.
Преди него евродепутатът от ЕНП Андрей Ковачев заяви, че резултатът от референдума е изненадал и двата лагера. „Това пролича от оставките, които заваляха след решението”, обясни тезата си той.
Ковачев добави, че Евросъюзът не е само кохезионна политика и еврофондове, а е създаден с основната цел да не се допуска война на континента, на който „мирът не е естественото състояние”.
По време на дискусията Ангел Джамбазки от групата консерваторите и реформисти заяви позиция, че не е нормално гласувалите „за” Brexit да бъдат обвинявани, че са глупави „или болни от луда крава”.
„Обикновените хора бяха обидени, че са стари провинциалисти, че са болни от луда крава, че носят джапанки, а тези резултати са следствие на водената политика от ЕС, която не дава ясна визия какво ще се случи. Проблемите с миграцията доведоха до този резултат, а не „лудата крава“, каза той.
Според него е важно Европейският съюз да си отговори на въпроса „какво трябва да се случи”. „Този референдум показа, че ЕС не е перфектен, ЕС трябва да бъде реформиран“, категоричен беше евродепутатът.
Той видя и нещо позитивно в резултата от референдума, като по думите му най-сетне в съюза се говори за политика и за бъдещето на ЕС.