Националният съвет на БСП одобри проекта за антикорупционен закон. единодушно. Със законопроекта се предвижда специална агенция „Антикорупция“ и мерки за противодействие на корупционни прояви на лица, заемащи висши публични длъжности и мерки за превенция на корупцията.
Основната цел на законопроекта е създаването на ефективен орган за борба с корупцията.
Съгласно проекта на БСП, в органа за борба са корупцията трябва да се концентрира анализаторски, оперативен и разследващ потенциал.
БСП предлага звеното от Сметната палата, свързано с дейността по Закона за публичност на имуществото на лица, заемащи висши държавни и други длъжности, и специализираната дирекция от Държавна агенция „Национална сигурност“, свързана с противодействие на корупционни прояви сред лицата, заемащи висши държавни длъжности да се слеят по качествено нов начин и при пълна хармония, координация и ефективно взаимодействие между тях в една нова Специална агенция „Антикорупция”.
За да се гарантира независимостта на органа и самостоятелността му с проектозакона се предлага той да се назначава с указ на президента на републиката за срок от пет години, с възможност само за едно последователно подновяване. Предлага се председателят да бъде подпомаган от трима заместници, които да се избират с квалифицирано мнозинство от две трети от Народното събрание.
След срещата си с държавния глава Румен Радев на 20 юли лидерът на БСП Корнелия Нинова обяви, че БСП ще предложи собствена концепция за борба с корупцията през септември, припомня агенция Фокус.
Голяма част от идеите за антикорупционното законодателство, подготвено от партията, Нинова представи по време на Националния събор на левицата - „Бузлуджа 2017“, който се проведе на 29 юли. На 14 август БСП представи за обществено обсъждане своя проект на Закон за специална агенция „Антикорупция“. БСП започна поредица от срещи с професионалните гилдии по проекта за антикорупционния си закон десет дни по-късно - на 24 август. От партията досега са осъществени срещи с представители на Съюза на съдиите в България и с Висшия административен съд. Лидерът на БСП Корнелия Нинова разговаря с главния прокурор Сотир Цацаров, а финалната дискусия по законопроекта бе с държавния глава Румен Радев.