Германия ще направи нова оценка на сирийските бунтовници, водени от "Хаят Тахрир аш-Шам" (ХТШ), въз основа на бъдещите действия на опозиционната коалиция. Това обявиха от Министерството на външните работи в Берлин, цитирани от Sky News Arabia.
Кои са ХТШ и каква е политиката им?
ХТШ е обявена от САЩ за терористична група. Тя тръгва от "Ал-Кайда" и набра популярност като фронт "Ан-Нусра", като някои анализатори твърдят, че вече е скъсала връзките си с организацията на Осама бин Ладен и кръга около нея. Такива са и посланията ѝ засега - например че малцинствените групи като християните и друзите ще бъдат защитени.
Още: Семейство Асад започва нов живот: Изградило е империя от скъпи имоти в Москва
ХТШ опитват да трупат имидж като светска фракция. Едно от последните им изказвания, цитирано от протурската платформа Clash Report, говори за това: "Строго забранено е да се намесвате в облеклото на жените или да налагате каквито и да било изисквания, свързани с облеклото или външния им вид".
"Хаят Тахрир аш-Шам" бяха подкрепени в офанзивата си главно от Сирийската национална армия, която открито е поддържана от Турция. Бунтовниците свалиха режима на диктатора Башар Асад, превземайки Дамаск с мълниеносна, 12-дневна офанзива от Идлиб, Северозападна Сирия, на юг.
Берлин: Всичко ще зависи от това как ХТШ се държат с цивилните
ХТШ „със сигурност ще играе роля в бъдещето на Сирия“, каза говорителят на Министерството на външните работи на Германия Себастиан Фишер, цитиран от БГНЕС. Той отчете, че организацията е скъсала връзки с "Ал Кайда" и е поела „различен курс“. „Опита се през последните месеци и години да се дистанцира от джихадисткия си произход и също да изгради граждански структури“, обясни той.
Колко сериозно може да се приема тази нова посока, ще зависи от това как ХТШ „се държи с цивилните, особено с малцинствата в зоната, която контролират“, отбеляза говорителят. „В крайна сметка, за ХТШ трябва да се съди по действията им“, заяви Фишер.
Снимка: Олаф Шолц, president.gov.ua
Крепостта на ХТШ в Идлиб не е „демократичен рай“, каза той. „Хората са хвърляни в затвора и за различно мнение и различно поведение“, твърди говорителят.
На 8 декември германският канцлер Олаф Шолц определи падането на правителството на Асад като „добра новина“ и призова закона и реда в Сирия „бързо да бъдат възстановени“.
Почти един милион сирийски бежанци живеят в Германия. Те избягаха от гражданската война в родината си, започнала през 2011 г. Сега европейската страна и съседката ѝ Австрия спряха разглеждането на молби за убежище от сирийци.