Сред толкова много страшни болести, за съжаление именно самоубийството остава като втора най-често срещана причина за смъртността при младите хора на възраст 15 и 34 години в САЩ.
Въпреки напредъка на медицината учените все още не разполагат с добри възможности за определяне на възможните причини, а лекарите са с ограничени способи за профилактика и оценка на риска от самоубийство.
На 30 октомври престижният научен журнал "Естествено човешко поведение" публикува нова техника, която да спомогне за превенцията на суицидните помисли и дейности. Тя включва употребата на изкуствен интелект, който е бил обучен да забелязва почти безпогрешно тревожните наклонности при хората само с помощта на функционален ядрено-магнитен резонанс на мозъка им, пише БГНЕС.
За да се докажат ефективността на машината учените са провели проучване между 34 подрастващи, които са били разпределени в две еднакви на брой групи. Едната със склонни към самоубийство участници, а втората - с контроли. Всеки един от доброволците е бил подложен на ЯМР, след което му е бил предоставен списък от 10 думи, всяка от които свързана със самоубийства ("смърт", "фатален" и "отчаян"), позитивни ефекти ("безгрижност", "доброта", "невинност") или негативни ефекти ("отегчение", "зъл", "виновен"). Изследователите също така са използвали и картографирани невронни сигнатури, подаващи на мозъка модели на емоции като "срам" и "гняв".
Пет мозъчни области, заедно с шест от посочените думи, са се оказали най-добрите маркери за разграничаване на суицидните пациенти от контролите. Използвайки само тези области и думи, учените са обучили изкуствен интелект- класификатор да идентифицира правилно 15 от 17-те пациенти със суицидни наклонности и 16 от 17-те контролни субекта.
След това работата на робота е била усложнена, като 17-те суицидни пациенти са били разпределени в две нови група - една, състояща се от вече извършвали опит да отнемат живота си и втора от младежи, които не са се опитвали досега. Роботът отново се е справил със задачата си да ги диференцира.
Резултатите показват, че здравите пациенти и тези със суицидни помисли са показали пред машината силно разграничаващи се реакции към думите. Например, когато на суицидните участници е била показана думата "смърт", зоната на "срама" в мозъка им се е осветила повече, отколкото при участниците от контролната група. По същия начин "проблемите" предизвикват по-голяма активност в областта на "тъгата".
Откритието е част от най-новите усилия, насочени към въвеждането на изкуствения интелект в психиатрията. Изследователите работят върху проекти за изкуствен интелект, който не само да анализира ЯМР тестовене и да предсказва появата на депресивното разстройство, но и да диагностицира случаите на пост-травматичен стрес само по речевите характеристики.